Güncel

Xiaomi ve POCO aynı firmalar mı?

Xiaomi ve POCO'nun bazen çok benzer tasarımlara ait telefonları piyasaya sürdüğünü biliyoruz. Hatta aynı arayüzü kullanan bu iki isim aynı firma çatısında mı faaliyet yürütüyor? Belki doğru bilenleriniz yanlış, yanlış bilenleriniz doğru olabilir. Cevabı duyunca çok şaşıracaksınız.

Xiaomi ve POCO aynı firmalar mı?

Günümüzde Poco, Redmi ve benzeri gibi Xiaomi ile ilgili birçok marka görüyoruz. Ancak akıllara şu soru geliyor, bunlar farklı mı yoksa aynı mı? Bu haberimizde Xiaomi ve POCO'nun farklı mı yoksa aynı mı olduklarından bahsedeceğiz.

Aynı firmalar mı?

POCO, Xiaomi'nin bir alt markası olarak başlasa da yıllar içinde teknoloji yolunda kendi rotasını belirledi. Özetlemek gerekirse, artık farklı markalar. Konuya biraz açıklık getirmek için POCO'nun tarihine bir göz atalım. Önemsiz ayrıntılarla sizleri sıkmayacağız.

POCO'nun Tarihçesi

POCO ilk olarak Ağustos 2018'de Xiaomi altında orta seviye bir alt marka olarak piyasaya sürüldü ve Xiaomi'nin tanımladığı başka bir cihaz grubunun ismiydi. Neden tüm bu farklı alt markalar var diye düşünebilirsiniz? Ve cevap aslında kolay ve zekice.

Markanın fazla mesaisi ve birçok alanda cihaz çıkarması insanların kafasında belli bir izlenim ve algı oluşturabiliyor. Bu algılar olumlu ya da olumsuz olabilir. Ancak yeni bir marka duyurulduğunda, alt marka olmasına rağmen farklı olduğu için insanlar farklı beklentilere sahip olmaya başlıyorlar.

Bu sayede Xiaomi genişlemeyi ve farklı hedef kitleler elde etmeyi başarıyor. Bu, birçok markanın büyümek için kullandığı bir stratejidir. Konuya dönersek, daha sonra Ocak 2020'de POCO aslında kendine ait bağımsız bir şirket oldu ve farklı bir yola girdi.

Bu kadar farklı olan ne?

Peki, POCO'nun farkı nedir? Pekâlâ, artık Redmi ve Mi markalarının yanında POCO, premium hissi, performansı, daha düşük fiyat aralıkları ve normalde üst düzey premium cihazlarda gördüğümüz parçalardan oluşan birçok özelliği en iyi yanlarını temsil eden performans odaklı bir akıllı telefon markası olarak yola çıkıyor.

Üstelik firma fiyatları orta seviyelere yakın tutmayı başarıyor. Bu şekilde, POCO cihazları çoğunlukla amiral gemisi katilleri olarak bilinir ve haklı olarak unvanı kazanıyorlar. 

Son bir not olarak, POCO cihazları genellikle orta sınıf olarak tanımlansa da sahip oldukları tüm özellikler için üst düzey olarak da kabul edilebilirler.

Yorumlar
Irmak
Poco X3 pro var bende de kesinlikle harika telefon
Cevapla
Yusuf Abdullah
Tamamen katılıyorum, ben de başta biraz tereddüt ettim bu kadar donanım performansına sahip bir cihaz nasıl bu kadar da düşük fiyatlarda piyeseye sunulmuş acaba neyi var. Ekran kalitesi tek nedeni, ama benim gibi birisi amoled ekrandan daha çok IPS ekran tercih eder. Çünkü acılan bir onarım söz konusu olduğunda bir olağan üstü bir durumda ekranı kolay kolay bulunmaz. Ama aldım ve Poco X3 pro beklentimin üstünde bir cihaz olduğunu itiraf etmeliyim. Ekran ve nit parlaklık düzeyinde de hiç geride kalmıyor. Her kese öneririm Poco X3 pro 256. Gerçekten premium class cihaz
Cevapla
Hakan
Bana göre huwai xiaomi oppo gibi gibi....... Markalar hepsi bir abd nin Ambargo korkusuyla bir Ağacın dalları gibi ayrılmış gibi görünüyorlar
Cevapla
Murat
Bende poco f3 var çok memnunum tabi iphone 13 pro max değil ama pubg de bile 100 fps aliyorum
Cevapla
mazegenc
Kardeşim iphone 13 ten daha iyi bir telefon varsa oda poco f3 tür iphone 13 çabuk ısınıyor pil ömrü az önbellek konusunda bile poco f3 önde işlemci yonundende daha hızlı
Özgür
Bende de Poco X3 Pro var ve çok memnunum ha tabi ki iPhone ile yarışamaz ama gidip de iPhone'a 10k vereceğime istediğim oyunları açan performansı yüksek 3.7k'ya Poco kullanıyorum :)
Cevapla
Irmak
Bugün 6bin verdim kanka
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.