Güncel

Xiaomi yine listeleri alt üst ediyor!

Xiaomi bu aralar listeleri alt üst etmeye devam ediyor. Geçenlerde yine listelerde üst sıralara ilerleyen firma, bu kez Fortune Global'in yayınladığı listede yükseliyor.

Xiaomi yine listeleri alt üst ediyor!

Fortune dergisi geçen yıl için Global 500 sıralamasını yayınladı. Listedeki ilginç gelişme ise 135 şirketin tamamı Çin'li firmalardan oluşuyor. Bu, listedeki diğer tüm ülkelerden daha fazla sayı oluyor. Bu şirketler arasında üst üste üçüncü kez listeye giren Xiaomi de var.

Xiaomi yine listeleri alt üst ediyor! - Resim : 1

Şirket şuanda 338. sıraya yükselişini kutladı. Bu geçen yıla göre 84 basamak daha yüksek bir seviye demek. Canalys tarafından hazırlanan bir rapora göre Xiaomi, satışlar açısından bu yılın ikinci çeyreğinde Apple'ı geçerek en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmuştu. Samsung ilk etapta hala önde iken şirketin marjı küçülmeye devam etti.

Tabii ki Xiaomi, akıllı bantlardan akıllı TV'lere, elektrikli scooter'lardan elektrikli su ısıtıcılarına kadar hemen hemen her ihtiyaç kategorisinde yer alan bir firma. Geniş yelpaze sayesinde firma çoğu listede yükselmeye devam ediyor. Fortune'un sıralaması, yalnızca mobil sektor için değil, genel olarak şirket bazlı bir liste için oluyor. Xiaomi'nin puan kartına daha yakından bakıldığında şirket, karı ikiye katlarken, gelirinde %19,6'lık bir artış görünüyor.

Walmart (#1) ve Amazon (#3) gibi perakende devleri doğal olarak ilk 10'da yer alıyor. Listenin üst sıralarında birçok otomobil üreticisi ve petrol ve finansal hizmetlerle uğraşan şirketler yer alıyor. Ancak biz bu haberde telefonlara odaklanacağız. Ancak yinede herhangi bir markayı merak ediyorsanız Global 500 listesinin tamamına buradan bakabilirsiniz.

Xiaomi yine listeleri alt üst ediyor! - Resim : 2

Apple yıllar içerisinde inişler - çıkışlar yaşamış

Apple, 6. sırada ve en iyi akıllı telefon üreticisi. Biraz daha aşağıdaki rakipler Samsung (#15) ve Google'ın ana şirketi Alphabet (#21) yer alıyor. Hon Hai Precision Industry (diğer adıyla Foxconn) 22. sırada. AT&T (#26) ve Verizon (#47) dahil ABD operatörleri de listede oldukça çok sayıda. Diğer listedeki firmalar ise şu şekilde; Deutsche Telekom (T-Mobile'ın sahibi) 53. sırada, China Mobile 56. sırada, Sony akıllı telefon ise 88. sırada yer aldı.

Liste hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.