Xiaomi'den 5 yıllık güncelleme ve daha fazlası geliyor!

Xiaomi sunduğu telefonlar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarsa da güncelleme konusunda halen pek sevilmiyor. Ancak şirket son almış olduğu kararla uzun yıllar güncelleme sözü verecek. İşte detaylar.

Xiaomi'den 5 yıllık güncelleme ve daha fazlası geliyor!

Bir hafta önce, Xiaomi dünya çapında tanıttığı yeni Xiaomi 13 serisiyle dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Amiral gemisi modelleri Xiaomi 13 ve 13 Pro, Leica ile geliştirilen kamera teknolojileriyle fotoğraf çekme konusunda kullanıcıları üzmeyecek.

Ayrıca bu cihazlar doğrudan üreticiden harika yazılım desteği alacaklar. İşte detaylar.

3 büyük Android güncellemesi ve 5 yıllık destek

Her iki akıllı telefon da, AnTuTu'da bir milyon puanı kolayca aşan şu anda en güçlü işlemci konumunda olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 sayesinde gerçekten yüksek performansa sahip.

Xiaomi'nin bu iki amiral gemisi modeli, güncellemeler konusunda da kullanıcılarını sevindirecek. Spesifik olarak Çinli dev, Android işletim sistemine 3 büyük güncelleme sözü verirken, MIUI ve güvenlik tarafındaysa 5 yıllık bir destek verilecek. Bu sayede akıllı telefonlar Android 13'den son durak Android 16'ya kadar güncel kalacak.

Aslında şirketin bu yapmasının tek nedeni yeni çıkarttığı telefonların yüksek fiyatlara sahip olması diyebiliriz. Zaten Samsung veya Apple gibi diğer markaların telefonları yüksek fiyatlarda ve bu şirketler cihazlarına yüksek güncelleme desteği sunuyor. Bu nedenle şirketin 999 avrodan başlayan yeni serisi fiyatlara rağmen müşterilerini bu yolla cezbetmeye çalışacak.

Xiaomi'ye dönüşleri arttıracak güncellemeler geliyor!

Xiaomi'nin resmi duyurudan sonra Android'in yeni sürümlerini daha kısa bir süre içinde piyasaya süreceğini ancak kendisi için oldukça zorlu olan MIUI üst yapısını bu Android sürümlerine uyarlamanın yine zaman alacağı tahmin ediyoruz.

Xiaomi 13 Lite bu avantajlardan yararlanamayacak

Planlanan bu güncellemeler, serinin en ucuz modeli olan Xiaomi 13 Lite için geçerli olmadığını da belirtelim. Bu durumun ana sebebi kullanılan eski işlemci diyebiliriz. (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1)

Bu Xiaomi güncelleme politikasını nasıl buldunuz?