Güncel

Yahoo CEO'luğuna Google'dan süper transfer!

Yahoo CEO'luğuna Google'dan bakın kim getirildi!


Yahoo'nun eski CEO'su Scott Thompson'ın sahte diploma göstermesinin ortaya çıkması nedeniyle Mayıs ayında istifa etmişti ve bunu sizlerle paylaşmıştık. İstifa eden Thompson'un yerini geçici olarak Ross Levinsohn getirilmişti.

Bugün yapılan bir atama ile Google'ın Local, Maps ve Location hizmetlerinden sorumlu olan Marissa Mayer, Yahoo'nun beşinci kadın CEO'su olarak atandı. Mayer, aynı zamanda arama motoru devinin başkanı ve yönetim kurulu üyesi oldu. Yahoo, yapılan atamanın ardından bir açıklama yaptı ve "İnternet yöneticiliğinde öncü bir isim olan Mayer'ın atanması, ürün yeniliğine odaklandığımızın bir işareti olduğu gibi kullanıcı tecrübesi ve reklam gelirlerinde daha başarılı olmamızı hedefliyor" dedi.

1342506042_100872.jpg

Mayer, Google Maps, Google Earth, Street View ve restoran reyting hizmeti Zagat'ın masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlar sorumlusuydu ve Google'a 1999 yılında, şirketin 20'inci çalışanı olarak katılmıştı. Mayer, Google'a 100'den fazla içerik kazandırdı ve görüntü, kitap ve ürün araması, araç çubuğu, iGoogle, Google News ve Gmail gibi önemli içerik ve hizmetlerin mimarı oldu.

ABD'deki teknoloji çevreleri tarafından Google'ın ilk kadın mühendisi olarak tanımlanan Mayer, Google'daki görevinden dün istifa ettiği açıkladı.

Aslında yakın çevreler Levinsohn'un bu görevi sürdürmesini bekliyordu. Mayer'ın Yahoo'nun yeni CEO'su olarak atanması şaşkınlık yarattı. Yahoo yönetim kurulu başkanı Fred Amoroso, "Mayer'ın teknoloji, tasarım ve ürün yönetimindeki başarılarıyla Yahoo için gerçek bir lider olacağı yönünde oy çokluğuyla karar aldıklarını" söyledi.

Mayer atanması ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yahoo çalışanlarıyla iş yapmak için sabırsızlandığını, kullanıcılara yeni ürünler, içerik ve kişiselleşmiş tecrübe sunmak ve yeni hizmetlerini tüm dünyaya pazarlamak istediklerini" söyledi.

Mayer'ın atanmasını borsa işlemlerinin sona ermesinin ardından açıklandı. Borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde Yahoo'nun hisseleri yüzde 2 artış gösterdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.