Yahoo CEO'sunun özgeçmişi sahte çıktı

Ünlü teknoloji firması Yahoo'nun CEO'su Scott Thompson, özgeçmişinde sahtekarlık yapmakla suçlanıyor.

Yahoo CEO'sunun özgeçmişi sahte çıktı

Teknoloji dünyası özgeçmiş skandalı ile çalkalanıyor. Yahoo CEO'su Scott Thompson'un olmayan diplomayı özgeçmişine eklediği ortaya çıktı. Bu yalanı ortaya çıkaran Yahoo firması hissedarı yöneticinin derhal kovulmasını istedi.

1336411704_53fa376583.jpg

Ünlü teknoloji firması Yahoo'nun CEO'su Scott Thompson, özgeçmişinde sahtekarlık yapmakla suçlanıyor. Teknoloji dünyasını sarsan haber bir Yahoo hissedarının yönetime yazdığı mektup ile ortaya atıldı.

Haziran ayında Yahoo'nun başına geçen Thompson'ın özgeçmişinde hiçbir zaman almadığı bir diploma gözüküyor. Öz geçmişe göre Scott Thompson'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir üniversiteden muhasebe ve bilgisayar bilimleri lisans diploması var. Ancak söz konusu üniversite bilgisayar bilimleri bölümünü Thompson'ın mezuniyetinden dört yıl sonra 1983 yılında açmış. Skandalı ortaya çıkaran bir şirketin CEO'su ve Yahoo hissedarlarından biri olarak Thompson'ın Salı gününe kadar kovulmasını talep etti. Aksi takdirde şirkete karşı yasal işlem başlatacağını söyledi.

Yahoo ise iddialara karşı CEO'sunu koruyarak söz konusu üniversiteden muhasebe diploması olduğunu ancak bilgisayar bilimleri bölümünün öz geçmişe yanlışlıkla yazıldığını söyledi. Ancak Scott Thompson'ın daha önce sürdürdüğü teknolojik kariyerinde de aynı öz geçmişi kullandığı iddiaları şirketi daha da zor durumda bıraktı.

Yahoo'nun sektördeki liderliği Google ve Facebook'a kaptırdıktan sonra yeniden eski günlere dönebilmek için görevlendirdiği CEO'sunu kovup kovmayacağı merakla bekleniyor.