Güncel

Yakın Alan İletişimi Nedir? 'Near Field Communication' - 'NFC'

NFC nedir, ne işe yarar, günümüzde nerelerde kullanırız?


Günümüzde son zamanlarda olan popülerliği ile bilinen NFC desteğini hemen hemen her yerde görüyor ve duyuyoruz. Kabaca iki cihaz arasındaki iletişimi sağlayan bir teknoloji olduğunu bildiğimiz bu olayın nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, nerelerde ne zaman kullanıldığı hakkında bilmeyen, bilgisinin eksik olduğunu düşünen takipçilerimiz için kafalardaki tüm soru işaretlerini kaldırmayı düşünüyoruz.

NFC teknolojisinin temelinde kısa mesafede kolay, basit ve güvenli haberleşme/iletişim yatıyor. Near Field Communication olarak açılan NFC teknolojisinin türkçe literatüründeki karşılığına baktığımızda 'Yakın Alan İletişimi' söz öbeğinin geçtiğini görüyoruz.


Temassız teknoloji olarak da tanımladığımız NFC teknolojisinde iki uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleşitirilir. NFC'nin kısaca kullanıldığı alanlara bakacak olursak, günümüzde aktiflik seviyesine göre; ödeme, toplu taşıma biletleri, takvim senkronizasyonu, elektronik kartvizit ve daha bir çok alanda hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişim sağlamakta ve kapsamaktadır.

Hayat, onla çok kolay!

Yakın Alan İletişimi yani NFC ile insanlığın hayatı artık daha da kolay. Bu teknolojinin kısaca özgeçmişine bakıldığında; NFC, Nokia, Sony ve NXP’nin 2004 yılında bir araya gelerek oluşturduğu bir temassız iletişim standartıdır. (NXP, Philips’in ve bu konularda çalışan birimlerini ayırarak oluşturduğu Avusturya ve Hollanda’da yerleşik bir firmadır) Sony ise, bilinen yüzüyle dev bir tüketici elektroniği firması olması yanında temassız çip ve işletim sistemi konusunda uzakdoğu’da oldukça etkin konumda bir teknoloji firmasıdır.

Amerika ve Avrupa’da pazar bulamamış olsa da Sony’nin FeliCa isimli çipi, ulaşım ve benzeri alanlarda temassız kartlarda (ve diğer form faktorlerde) uzakdoğu’da yoğun bir kullanıma sahiptir. Apple ve Nokia'nın çok ileri derecede de olmasa da çalışmaları olduğunu da  görüyoruz, hatta firmaların bu konuda aldığı onlarca patenti bulunuyor.


Geçtiğimiz sene Google, I/O 2011 etkinliğinde geliştirdiği bambaşka bir NFC ile kullanıcıların karşısına çıktı. İnsanlığın gelecek yıllarda vazgeçemeyeceği 10 araçtan birisi olarak tanımlanan ve bilinen NFC temassız teknolojisinin ileride yaygın olarak kullanılacağı yerler de şimdiden tahmin ediliyor bile, bunlar; Cep telefonları, turnikeler, otomatlar, parkmetreler, POS’lar, ATM’ler, ofis, ev veya garaj kapıları, kişisel bilgisayarlar, posterler vb yerler olarak gösteriliyor.

NFC temassız teknolojisinin önümüzdeki yıllar içerisinde en çok kullanılması beklenen alanlarından birisi ödeme alanı olarak görülüyor. NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Bu sayede her gün yanımızda taşımaktan sıkıldığımız, bıktığımız kart kalabalığından da kurtulmuş oluyoruz.


Nerelerde kullanırız?

Yukarıda bahsettiğimiz alanların en gözdelerinden olan ödeme fırsatları için NFC temassız teknolojisi muhteşem bir fırsat sunuyor. Bu noktada Günümüzde son zamanlarda olan popülerliği ile bilinen NFC desteğini hemen hemen her yerde görüyor ve duyuyoruz.

Kabaca iki cihaz arasındaki iletişimi sağlayan bir teknoloji olduğunu bildiğimiz bu olayın nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, nerelerde ne zaman kullanıldığı hakkında bilmeyen, bilgisinin eksik olduğunu düşünen takipçilerimiz için kafalardaki tüm soru işaretlerini kaldırmayı düşünüyoruz.


NFC
teknolojisinin temelinde kısa mesafede kolay, basit ve güvenli haberleşme/iletişim yatıyor. Near Field Communication olarak açılan NFC teknolojisinin türkçe literatüründeki karşılığına baktığımızda 'Yakın Alan İletişimi' söz öbeğinin geçtiğini görüyoruz.

Temassız teknoloji olarak da tanımladığımız NFC teknolojisinde iki uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleşitirilir. NFC'nin kısaca kullanıldığı alanlara bakacak olursak, günümüzde aktiflik seviyesine göre; ödeme, toplu taşıma biletleri, takvim senkronizasyonu, elektronik kartvizit ve daha bir çok alanda hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişim sağlamakta ve kapsamaktadır.

Sağladığı kolaylıklar!

Yukarıda bahsettiğimiz alanların en gözdelerinden olan ödeme fırsatları için NFC temassız teknolojisi muhteşem bir fırsat sunuyor. Bu noktada aklımıza ilk POS ve self servis ödeme (parkmetre, otomat v.b.) noktaları geliyor. NFC ile yapılabileceklerin genişliği konusunda en ufak bir tahminde bulunmak bile zor. Konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.

NFC ile okunabilir poster ve etiketlere NFC uyumlu cep telefon veya PDA’yinizi yaklaştırarak hızlı bir şekilde bilgi indirebilirsiniz. Örneğin otobüs/tren zaman çizelgesini duraklarda yer alan böyle bir posterden cep telefonunuza indirerek çizelgeye istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.

Kullanım alanları!

  • Temassız kart okuyucuların olduğu her yerde ödeme,
  • Akıllı poster veya akıllı billboard'lardan bilgi ve özel indirimler alma; kampanyalardan yararlanma,
  • Ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini saklama,
  • Bina girişleri için kişisel bilgileri saklama,
  • Çektiğiniz fotoğrafı NFC uyumlu yazıcıya veya ekrana direk gönderme,
  • Diğer NFC uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşma


NFC temassız teknolojisinin desteklediği kullanım alanları bunlarla sınırlı değil. Özellikle günlük hayatta çok sık kullandığımız televizyon, PC gibi diğer kitle iletişim araçları ile iletişime geçebilen farklı uygulamaları da bünyesinde barındırmaktadır. NFC'nin ucu bucağı belli olmayan bir teknoloji olduğunu, üzerinde hala geliştirmelerin devam ettiğini belirtelim.

Önümüzdeki yıllar içerisinde Türkiye'de de yaygınlaşması beklenen bu teknolojinin önünün açık olduğunu ve geleceğin vazgeçilmez teknolojilerinden birisi haline geleceğini şimdiden hatırlatalım istedik.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.