Güncel

Yandex'in Panoramaları, Çanakkale'yi Tüm Dünyaya Açıyor

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümünde Yandex’ten tüm dünyaya armağan

Yandex'in Panoramaları, Çanakkale'yi Tüm Dünyaya Açıyor

Dün Google'ın Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılını nasıl da unutuverdiğini yazmıştık. Bu yazımız oldukça ses getirdi, öncelikle tüm okuyucularımıza gösterdikleri ilgi için teşekkür etmek istiyoruz.

Bu gün ise Yandex, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında tüm Türkiye’ye çok özel bir hediye sunduğunu duyurdu. Yandex Haritalar servisinde yer alan Panoramalar hizmeti Çanakkale’yi de kapsayacak şekilde genişletildi. Başta Çanakkale Şehitleri Anıtı olmak üzere, şehitlikler ve diğer anıtların 360 derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla İnternet üzerinden gezilebilmesine olanak tanıyan Çanakkale Panoramalar, “bir devrin battığı yer”i tüm detaylarıyla kullanıcıların önüne seriyor.

1426768840_anakkalepanoramalar.jpg

Yandex’in 312 kilometre yol boyunca toplam 32792 adet fotoğraf çekerek oluşturduğu 8198 panoramik görüntü ile elde edilen Çanakkale Panoramaları, sadece Çanakkale Şehitleri Anıtı ve bölgesini değil Çanakkale’nin ana cadde ve sokaklarını, Bozcaada ve Truva gibi tarihi ve turistik yerleri de kullanıcıların ekranına taşıyor.

1426768852_sehitlerabidesi.jpg

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Afyonkarahisar, Didim, Nevşehir, Bodrum, Kuşadası, Marmaris ve Fethiye için Panoramalar hizmeti sunan Yandex, Çanakkale için kendi içinde bir ilke imza atarak 96 megapiksellik yüksek çözünürlüklü fotoğraflara yerdi.

Lansman toplantısında, Yandex’in Panoramalar servisi ve özellikle Çanakkale Panoramaları hakkında detaylı bilgiler veren Yandex.Türkiye Haritalar Ürün Müdürü Onur Karahayıt, Türkiye’de şu ana kadar 11 ilde aktif olan Panoramalara, bugün itibarıyla Çanakkale’nin de eklendiğini ve yıl içerisinde 8 ili daha, ilerleyen zamanlarda ise diğer illeri de servisin kapsamına almayı planladıklarını belirtti.

1426768895_onurkarahayit-rebiyeunuvar-peterbulutagca.jpg

Açılışta günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar: “Çanakkale hem ulusal hem uluslararası anlamda çok özel bir şehir. Bu özelliği de ruhundan kaynaklanıyor. Çanakkale Belediyesi’nin vizyonu ve stratejik planları arasında, Çanakkale’nin bir Turizm şehri olması da var. Dolayısıyla Yandex’in Panorama hizmetinin bu vizyona çok katkı sağlayacağını düşünüyorum ve bu panoramaların, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında şehrimize verilen en büyük armağanlarından biri olduğuna inanıyorum.” dedi.

Toplantının sonunda, Yandex.Türkiye ekibi tarafından ilk baskısı yapılan Çanakkale Şehitler Abidesi’nin çerçeveli panoraması Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’a, günün hatırası olarak takdim edildi.

1426768927_hellesaniti.jpg

Çanakkale Panoramaları’nın Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında açılması için büyük emek verildiğini belirten Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ: Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında, sadece bizim değil tüm dünya tarihi için çok büyük önemi olan bu bölgeyi Panoramalar hizmetimizin içine katmak bizim için büyük bir gurur kaynağı. Çanakkale’yi bizzat gelip görme şansı bulamayanlar da Çanakkale Panoramalar sayesinde tüm detaylarıyla İnternet üzerinden görebilecek” sözleriyle günün anlam ve önemine dikkat çekti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.