Yapay zekanın sanat eseri rekor fiyata satıldı!

Yapay zeka tarafından yapılan bir portre New York'ta satışa sunuldu. İşte detaylar!

Yapay zekanın sanat eseri rekor fiyata satıldı!

Yapay zeka tarafından yapılan bir portre New York'ta satışa sunuldu. "Edmond de Belamy'nin Portresi" adı verilen çalışma, 432 bin dolara satıldı.

Yapay zeka tarafından üretilen portre ABD'deki Christie's müzayede evince New York'ta açık artırmaya sunuldu. Portre çıkarıldığı ilk müzayedede büyük ilgi gördü.

Tuval üzerine baskı olarak üretilen eser, Paris merkezli Fransız sanat topluluğu Obvious tarafından yapıldı. ''Edmond de Belamy’nin Portresi", 14 ve 20. yüzyıllar arasında yapılan 15 bin portrenin yer aldığı bir veri seti ve algoritma kullanılarak yapay zeka tarafından üretildi.

Yapay zekanın sanat eseri rekor fiyata satıldı!

Yapay zekanın sanat eseri rekor fiyata satıldı! - Resim : 1

Portre, Christie's müzayede evince 7 ila 10 bin dolardan satışa çıkarılmıştı. Obvious, bu satıştan elde edilecek geliri algoritmayı geliştirmek ve üç boyutlu modelleme çalışmalarına kaynak sağlamak için kullanacağını duyurmuştu.

Yapay zekanın gelişmesi ile beraber artık her şey mümkün. Teknoloji hayatımızın her alanında bizleri sınıfta bırakma konusunda bir adım daha ilerlemeye devam ediyor. Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yapay zekanın gelişmesi insanlık açısından yararlı bir şey mi yoksa zararlı bir şey mi?