Yemek Sepeti'ne karşı boykot başlatıldı!

Yemek Sepeti çalışanları boykot eylemine başladı. Yapılan eylemde "Yemek Sepeti'nden sipariş vermeyin" çağrısı yapıldı

Yemek Sepeti'ne karşı boykot başlatıldı!

Yemeksepeti bu sefer kötü bir haberle sosyal medyanın gündemine oturdu. Kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın ile işçiler tartışmaya girdi. İş kollarının değiştirilmesinin ardından çalışanlar boykota başladı. 

Nakliyat İş Sendikası konuya ilişkin olarak: "Yemeksepeti işçileri, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için anayasal haklarını kullanarak DİSK’e bağlı sendikamız Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeye, üye olmaya başlamışlardır. İşveren sendikanın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti’ni Taşımacılık İşkolunu, 10 nolu Ticaret, Eğitim, Büro İşkolu olarak değiştirmiştir. Bunun sonucu 2000 Nakliyat- İş Sendikası üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştür. Bu sürece müdahale etmesi gereken Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı şu ana kadar müdahale etmemiştir. Sendikanın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da 8 ay geçmesine rağmen sendikaya gönderilmemiştir" ifadelerini kullandı.

Yemek Sepeti çalışanları boykota başladı

Yemek Sepeti'ne karşı boykot başlatıldı! - Resim : 1

Açıklamalar "Yemeksepeti, Hilesepeti olmuş işçilerin örgütlenmesine yönelik baskılar, işçi ve sendika düşmanlığı devam etmiştir. Yemeksepeti/ BanaBi depoları özel kişilere devredilmeye başlanmış, işçilere yönelik istifa baskıları, mobbinge dönüşen uygulamalar artmıştır. Büyük çoğunluğu moto kurye olarak çalışan Yemeksepeti çalışanları, esnaf kurye olarak çalışmaya zorlanmaktadır. Çalışanların birlikte, örgütlenme ortamı ortadan kaldırılmak istenmektedir. Hilesepeti olan Yemeksepeti’nin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek, işçilerin insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadelesi ile dayanışmada bulunmak amacıyla 27.09.2021 günü Şişli’de bulunan Yemeksepeti Genel Müdürlüğü önünde “Yemeksepeti’nden yemek ve market siparişi vermeyelim., BOYKOT edelim, İşçi ve Sendika Düşmanlığına ortak olmayalım” ifadeleri ile devam etti.

Eylemde; Halkımızı, İşçi ve Sendika Düşmanlığı yapan Yemeksepeti’ni Boykota Çağırıyoruz, yazılı DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN, Tüketici Birliği ve Tükoder imzalı pankart açıldı.