Yemek yediğiniz saat ruh halinizi etkiliyor! Bu saatlere dikkat

Yemek yediğiniz saat ruh haliniz üzerinde direkt olarak etkiye sahip. İşte bu kapsamda yapılan bir testin sonuçları.

Yemek yediğiniz saat ruh halinizi etkiliyor! Bu saatlere dikkat

Yemek yemek en temel ihtiyaçlarımızdan biridir ancak fizyolojimize ters düşen bazı saatlerde yenen yemekler ruh halimizi ciddi anlamda kötü etkileyebilir. Özellikle gece saati yenen yemekler hem bedenimize hem de ruhumuza iyi gelmiyor. Doktorlardan otelcilere kadar herkes gece vardiyalarının hem zihinsel hem de fiziksel olarak yorucu bir iş olduğunu bilir. Kişi daha az enerji yaktıkça kilo alma riskini artırır. Güneş ışığını kaçırmanın uzun vadede kişiyi depresyona sürükleyebileceğinden bahsetmiyoruz bile.

Yemek yediğiniz saat ruh halinizi etkiliyor! Bu saatlere dikkat

Yemek yediğiniz saat ruh halinizi etkiliyor! Bu saatlere dikkat - Resim : 1

Brigham ve Kadın Hastanesi'nden araştırmacılar, gece vardiyasında çalışanların bu uzun ve karanlık saatlerde çalışırken ruh hallerini ve duygusal esenliklerini dengelemelerine yardımcı olacak etkili bir çözüm buldular: gündüz yemek yemek. Bulgular Çalışma Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlandı.

“Bulgularımız, vardiyalı çalışan, jet lag yaşayan veya sirkadiyen ritim bozukluklarından muzdarip insanlar gibi bireylerde ruh hali kırılganlığını potansiyel olarak en aza indirmek için yeni bir strateji olarak gıda alımının zamanlamasına dair kanıt sağlıyor” dedi. "Vardiyalı çalışanlarda ve klinik popülasyonlarda gelecekteki çalışmaların, yemek zamanlamasındaki değişikliklerin artan ruh hali kırılganlığını önleyip önleyemeyeceğini kesin olarak belirlemesi gerekiyor. O zamana kadar, çalışmamız masaya yeni bir 'oyuncu' getiriyor: gıda alımının zamanlaması ruh halimiz için önemli. "

12'si erkek, 7'si kadın 19 katılımcı, kontrollü bir çalışmada çalışmak üzere çalışmaya katıldı. İki hafta boyunca, birinci grup gündüz ve gece saatlerinde yerken, ikinci grup sadece gündüz saatlerinde yemek yedi.

Araştırmacılar, yemek zamanlamasının katılımcıların ruh hali seviyeleri üzerinde gerçekten bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı. 4. günde, Gündüz ve Gece Yemek Kontrol Grubu, 1. güne kıyasla depresyon benzeri ruh hali seviyelerinde ve kaygı benzeri ruh hali seviyelerinde artış gösterdi.