Donanım

Google cisimlerin kimyasına bakarak kokularını algılayan yapay zeka geliştirdi!

Google yeni bir yapay zeka oluşturdu. Bu yapay zeka cisimlerin moeküllerine bakarak kokularını algılayabiliyor.

Google cisimlerin kimyasına bakarak kokularını algılayan yapay zeka geliştirdi!

Google'daki bilgisayar bilimcileri, kimyasal yapısıyla bir cismin nasıl kokacağını tanımlayabilen bir yapay zeka (AI) aracı geliştirdi. Yapay zeka belirli bir molekülün belirleyici kokularını görselleştirmek için bir 'koku haritası' kullanıyor. Bunu yapmak için ise teknolojinin kokuları kelimelerle tanımladığı 2019'daki çalışmalardan yararlanıyor.

Benzer kokuları temsil eden noktalar haritada birbirine yakın görünüyor ve bu, insanlar daha ürünü koklamadan önce yapay zekanın bir maddenin nasıl kokacağını tahmin etmesi için kullanılabilir. Cambridge, Massachusetts, ABD'den araştırmacılar, "Model koku kalitesini tanımlamada bir insan kadar güvenilir" diye yazdı.

Google cisimlerin kimyasına bakarak kokularını algılayan yapay zeka geliştirdi!

Google cisimlerin kimyasına bakarak kokularını algılayan yapay zeka geliştirdi! - Resim : 1

Yeni yapay zeka modelinin, kokular için yeni kokuları veya gıda formülasyonunda lezzet profillerini tanımlamak için kullanılabileceğini umuyorlar. Burnumuz tarafından algılanan koku aralığının haritasını çıkarmak, gözlerimizin algılayabileceği renklerden daha zordur. Bunun nedeni, gözümüzdeki koni sensörlerinin kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere yalnızca üç rengi algılayabilmesi, buna karşılık 300'den fazla eşdeğer koku reseptörüne sahip olmamız.

Bu, bir bireyin çok çeşitli kokuları algılayabileceği ve insanların sahip olabileceği çok daha geniş bir koku kapasitesi yelpazesi olduğu anlamına geliyor. Google ekibi bunu şimdi bir yapay zeka üzerinden gerçekleştiriyor. 5.000'den fazla farklı molekülün lezzet ve koku veri kümelerini kullanarak  yeni "Temel Koku Haritası" oluşturuluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.