Güncel

Yeni kimliklerle para çekilebilecek

Geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan yeni nesil çipli kimlik kartları ile bankamatiklerden para çekme dönemi başlıyor.

Yeni kimliklerle para çekilebilecek

Birçok Türk vatandaşı tarafından kullanılan çipli kimlik kartları ile yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, çipli kimlik kartlarının tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması için yönetmelik yayınlayacak. Dijital Dönüşüm Ofisi, bir süre önce dijital kimlik kartlarına sertifika eklenmesi için çalışma başlatmıştı.

Yeni kimliklerle para çekilebilecek

CNNTürk'ün haberine göre İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon halinde yürütülen çalışmayla yeni kimliklerle elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilecek, ödeme yapılacak.

Noterde de geçerli olacak

Noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek. Uluslararası standartlarda elektronik imza altyapısına sahip olan kimlik kartlarının bu özelliği sayesinde her türlü elektronik imza işlemi, kimlik kartlarıyla yapılabilecek.

Uygulama ilk olarak pilot illerde uygulanacak

Elektronik imza atılmasına imkan veren kimlikler sayesinde elektronik ortamda imza gerektiren her türlü işlem internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu durumun kötü amaçlı kullanılmaması içinde pin ve biyometrik veri unsurları ile hem kimlik doğrulama hem de e-imza uygulaması yapılacak. Uygulamalar öncelikli olarak belirlenen pilot kurumlar ve illerde uygulanacak.

Yeni hizmetin ne zaman denemeye başlanacağı konusunda net bir bilgi verilmedi.

Yorumlar
Oktay gur
Tum ulkelerde kimlikler ayni olcak yani modern kolelik olcak bu çiplemeden onceki adim
Cevapla
EL-K
Masallah en güzel haberden biri & Hayirlisi insallah gelcekte herkesin manevedeyeri hakhalka Dahadeyerli sonlama ilerde bitilir..
Cevapla
yakup
yenilik açısından çok iyi bir teknoloji lakin bu teknolojinin zararlarıda var kart bilgilerini çip numarasını kopyalayayıp çihazla adamı zarara bile sokabilir ben hiç beğenmedim ve teknolojik açıdan yeni çıkan şeylerin kesin açıkları oluyor
Cevapla
D3M1R
Ekonomist değilim ama sanki paramızı sanal dünyaya taşırsak daha az zarar edeceğimiz kanaatindeyim detaylı bir şekilde düşünmek lazım ancak yıpranan ve kaybolan kağıt ve madeni paraların yada ülkeyi milyonlarca lira zarara sokan 1 kuruş' ların önüne geçeceğini düşünüyorum konuyu yanlış anlamışsam özür dilerim :))
Cevapla
Misafir
Pek güvenli gelmedi.. teknoloji olan her yerde illaki risk vardır ama para çekeceğiz diye tüm bilgiler çalınmasın.
Cevapla
D3M1R
retina izi, avuç içi damar izi, t.c. no vs. çalınırsa bu bilgiler nasıl kullanılır insanları nasıl mağdur eder die en azından bir düşünürler gibi geliyor bana
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.