Güncel

Yeni MacBook Pro aşırı ısınıyor!

Apple'ın yeni nesil MacBook Pro modellerinde aşırı ısınma sorunu olduğu ortaya çıktı.

Yeni MacBook Pro aşırı ısınıyor!

Geçtiğimiz günlerde 8. nesil Intel Core i9 işlemcili yeni nesil MacBook Pro modellerini duyurun Apple, bu modellerde yaşanan bir sorunla boğuşuyor. Türkiye fiyatları en üst düzey konfigürasyonda 41 bin TL'Ye kadar yükselen Core i9'lu MacBook Pro modellerinde tam yükte aşırı ısınma sorunu ortaya çıktı.

Yeni MacBook Pro'da 2.9 GHz hızında çalışan ve 4.8 GHz'e kadar hızını artırabilen 6 çekirdekli 8. nesil Intel Core i9 Intel işlemciler kullanılıyor. YouTuber Dave Lee tarafından yayınlanan bir videoda bilgisayarın tam yükte aşırı ısındığı ve bunun da işlemcinin performansını düşürdüğünü ortaya çıkardı. Lee'nin iddiasına göre aşırı ısınmanın sebebi bilgisayarın soğutma sisteminin yetersiz olması. Konuyla ilgili bir video da yayınlayan Lee, sorunun gerçek olduğunu da kanıtlıyor. İşte Dave Lee'nin yayınladığı o video:

Testlerde yüksek puanlar alan Apple'ın bu canavar bilgisayar videoda göründüğü kadarıyla aşırı ısındığı için normalde 2.9 Ghz baz hızında çalışması gerekirken bu değeri 2.2 GHz'e kadar düşürüyor. Bununla yetinmeyen Lee, MacBook Pro'yu buzdolabına koyarak render işlemi yapıyor ve bu işlem normalden 10 dakika daha hızlı bitiyor.

Konuyla ilgili olarak şimdilik Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmedi. Ancak yurtdışı fiyatlarının bile yüksek olduğu MacBook Pro modellerinde ortaya çıkan bu soruna Apple'ın vereceği yanıt merakla bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.