Güncel

Yeni nesil piller ile daha uzun şarj süreleri mümkün olacak!

Günün En Önemli Anında Şarj Bitmesi Sorununa Çözüm Bulunacak mı?


Akıllı telefonların gündelik yaşamımızdaki yerini ve mobil olarak internete bağlı kalmanını önemini gün içinde hepimiz yaşamaktayız. Son yıllarda akıllı telefon pazarında özellikle CPU (işlemci) açısından büyük gelişmeler yaşanmakta ve her zaman bir şehir efsanesi olmuş "konsol seviyesinde grafiklerde oyun oynama" söylemine oldukça yaklaşmış hatta bazı görüşlere göre de geçmiş bulunmaktayız. 

En şık telefonlar ile en iyi fotoğraf kalitelerini yakalayabiliyorken, internette resmen uçuyorken hepimizin gözü pil yüzdesinde değil mi? Bir tanıdığımın iPhone telefonunda parlaklığı en üst seviyeye geitrdiğimde "ben daha hiç bu kadar parlakta kullanmadım" demesi akıllı telefonlarda pil sorununun ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlamama sebep olmuştu.

1395920100_bos-pil.jpg

İşlemci, ekran ve Ram konusunda çığ gibi ilerleyen mobil pazarda pil konusunda bir gelişme yapabilecek birileri yok muydu? Bu sorunun cevabı çok uzaklardan Japnya'dan Tokyo Üniversitesinden geldi. Tokyo Üniversitesinde bir grup bilim adamı yeni nesil lityum-iyon piller konusunda büyük bir aşama kaydettiklerini açıkladılar. 

Bu pillerin yeni nesil elektrotları ile hem pil gücünü %300 arttırmak mümkün olacak hemde pillerin çok daha hızlı şarj olma imkanları sağlanabilecek. Pilin içinde kullanılan kimyasalın şu anda kullanılandan tam 4 kat yoğun olduğunu ve bundan dolayı pil deşarjının daha uzun süre dayanabildiği yetkiler tarafından dile getirilmekte.

Bu çözümün şu anda elektrikli araçların pilleri için geliştirldiğini ama kısa bir sürede bu teknolojinin cebimize girebileceğinin de altını çizelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.