Yeni trend rüzgar enerjisi!

Başkan Biden hala iklim değişikliğiyle mücadele için önlemleri açıklıyor ve yeni çabaları da çevresel krizleri önlemeyi amaçlıyor.

Yeni trend rüzgar enerjisi!

Başkan, özellikle Meksika Körfezi'ndeki ilk "Rüzgar Enerjisi Alanlarını" içeren bir dizi yürütme eyleminin ana hatlarını çizdi. Yönetime göre, 700.000 dönümlük arazi, 3 milyondan fazla eve elektrik tedarik edebilmek için yeterli potansiyel açık deniz rüzgar enerjisine izin verecek. Bu arada İçişleri Bakanı, orta-güney Atlantik Kıyısı ve Florida Kıyısı boyunca rüzgar enerjisi üzerinde daha fazla çalışacak.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA), sıcak hava dalgalarına, orman yangınlarına ve benzeri iklim değişikliğiyle ilgili afetlere karşı direnci artırmak için 2,3 milyar dolarlık finansman açıkladı. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanından gelen yeni kılavuz, aşırı sıcaklıkla mücadele için klima, topluluk soğutma merkezleri ve diğer kaynaklar için Düşük Gelirli Evde Enerji Yardımı Programının kullanımını genişletiyor.

Geçmişte olduğu gibi Biden, çabalarının sadece çevre için değil ekonomi için de faydalı olacağını belirtiyor. FEMA ve Sağlık Departmanı girişimleri rüzgar enerjisi projeleri istihdam yaratırken, doğal afetlerden kaynaklanan hasarı en aza indirecek. Biden bu afetlerin azınlıklara ve yetersiz hizmet alan topluluklara orantısız bir şekilde zarar verdiğini ve ayrıca kritik altyapıyı riske attığını söyledi.

Biden, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yarı yarıya azaltma sözü verdi. Beyaz Saray ayrıca temiz enerji projelerine milyarlarca dolar ayırdı, ulusal bir EV şarj ağı planladı ve benzinle çalışan Posta Hizmeti araçlarının satın alınmasını durdurmak için mücadele etti.

Bu elbette hala, bazılarının beklediği kadar kapsamlı bir çözüm değil. Yine de Biden, küresel ısınmaya yönelik acil eylem planlarında bulunmakta başarısız olmaktan çok uzak. Kongre, Cumhuriyetçiler ve Demokratlardan Joe Manchin'in Senato muhalefeti nedeniyle iklimle ilgili yasaları geçirmek için mücadele etti. Bu yürütme hamleleri, Biden'ın yasama barikatına rağmen iklim gündeminin unsurlarını ilerletmesine yardımcı olabilir.