Güncel

Yerli anakart Çin malı çıktı!

18 yaşındaki Ferit Borku'nun yerli anakart diye tanıttığı ürün Çin malı çıktı.

Yerli anakart Çin malı çıktı!

AA haber ajansının haberine göre; 18 yaşındaki Ferit Borku'nun yerli anakart diye tanıttığı ürün Çin malı çıktı. Genç girişimci 18 yaşında kendi mühendis ekibini kurup, devletten büyük bütçe alarak yerli anakart ürettiğini açıklamıştı. Ancak anakartın hangi sistem için tasarlandığı veya hangi bileşenleri desteklediği belirtilmemişti.

Ortaya çıkan bilgiler herkesi şaşırttı. Borku'nun yerli ve milli dediği anakartın Çin malı olduğu belirtildi. Haber içerisinde Borku için "Tek bir parçasını bile üretmediği sahte projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne girmeyi başaran Borku, kendisini deha olarak göstermenin yanı sıra utanmadan devletten hibe desteği istedi.

Sözde AR-GE harcamaları için 436 bin TL'lik naylon fatura kestirdi. Hatta sözde özgün tasarımını, gözlemci akademik heyetten onay alarak "teknolojik ürün" şeklinde tescillettirmeyi bile başardı.

Yerli anakart Çin malı çıktı!

Ancak söz konusu anakartın Çinli teknoloji devi Dianjitek firmasına ait olduğu tespit edildi. Firmanın 'ITX-K37X67 V1.4' model anakartını 3 yıl önce piyasaya sürdüğü belirlendi. Söz konusu ürün ve türevleri, Çin'in alışveriş sitesi Aliexpress'te satılıyor. Ferit Borku'nun 120 dolara temin ettiği anakart üzerinde yaptığı değişiklikler ise pleksiye kazınmış logoyla imzalar ve etrafına yerleştirdiği 5-10 liralık şerit led aydınlatması." açıklaması yapıldı.

Gerçeğin ortaya çıkmasından sonrasındaysa anakartı yerli ve milli olarak tanıtan yayın organları haberlerini kaldırdı. Bakalım şimdi Ferit Borku'nun sahtekarlığı üzerine kendisine bir yaptırım uygulanacak mı?

Yorumlar
Yu
Teknolojioku, kaynak nedir nasıl kim tespit etti bunu? Ne biçim bir haber bu.
Cevapla
misafir
adamın tipine bak zaten belli. yerli analart diye ilk haber çıktığında adamı göklere çıkarmışlardı..
Cevapla
Cipsy
Halkın tek kuruşu bu insan nüsvettesinde kalmasın.
Cevapla
Abdullah
İşte bizim milletin yerli üretmek , ülkeyi kalkındırmak anlaşıyı ; yerli sahtekarlık ve devletine ve milletine yerli kazık , vatına yerli ihanet ...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.