Güncel

Yerli deprem uyarı sistemi geliştirildi!

Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi, depremi yaklaşık 15-20 saniye önceden haber veren bir uygulama geliştirdi.

Yerli deprem uyarı sistemi geliştirildi!

Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi, depremi yaklaşık 15-20 saniye önceden haber veren bir uygulama geliştirdi.

Akıllı telefonlarda kullanılabilecek uygulama sayesinde hem saniyeler öncesinde deprem olacağını öğrenip tedbir almak hem de yakınlarımızın o anda nerede olduğunu görmek mümkün. Uygulama hafta içerisinde telefonlara indirilebilir hale gelecek. Kullanım ücreti ise aylık 1,8 lira olacak.

Deprem gibi son derece telaşlandırıcı ve yıkıcı bir doğa olayında saniyelerin oldukça önemi var. O saniyeler içerisinde hem tüm sevdiklerinizi hem de tüm varlığınızı kaybedebilirsiniz. Umarız o günleri hiç görmeyiz.

Yerli deprem uyarı sistemi: 7TP

Bu nedenle bir depremin gerçekleşeceğini ne kadar önceden anlayabilirsek o kadar çok hayatı kurtarmak mümkün oluyor. Yeditepe Üniversitesi’nin Girişim Atölyesi, bu anlamda ülkemiz adına oldukça güzel bir proje geliştirdi. Bir mobil uygulama geliştiren proje ekibi, depremi 15 ila 20 saniyeden önce haber veren sistemi hayata geçirdi.

20 saniye çok kısa demeyin, o 20 saniye içerisinde hayatını ve sevdiklerinizi dışarıya çıkarmaya yetecek bir süre. Mutlaka bu süre daha sonra yapılan geliştirmeler ile artırılacaktır. 

Dünyanın en sık ve en yıkıcı depremlerinin yaşandığı Japonya’daki erken uyarı sistemleri, benzer şekilde çalışan yaklaşımlar sayesinde 20-25 saniye önceden uyarıda bulunabiliyor. 

Yorumlar
10.köy
Yalan.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.