Güncel

Yerli insansız hava aracı üretildi!

Türkiye artık kendi tasarımlarını yapıyor ve yerli imalatı hızlandırdı.


Son 10 yıldır yaptığı çalışmalarla takdir toplayan İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye'ye önemli tasarımlar kazandırdı. Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, yerli üretimlere ivme kazandırmıştı ve bu alanda "Arıkopter"le büyük başarı kazanmıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi 'nin tasarladığı askeri kullanım amacıyla üretilecek olan yerli insansız hava aracı da bilim ve teknolojide önemli bir gelişme olarak Türk tarihine yazılacak.Saatte 100 kilometre yapabilen Rotorlu İnsansız Hava Aracı anlamına gelen "RİHA 1" helikopter, 3 bin metreye kadar yükselebiliyor. Türkiye'de bu araçlar için ilk adım 2006 yılında atılmıştı.

İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Profesör, Alim Rüstem Aslan yeni projeyi anlatırken şu sözleri söyledi: "Değişik gündüz ve gece termal kamera kullanılması, bir miktar malzeme taşıması, toplam kalkış kültesi 90 kilo. Büyüklüğüne göre 2 saat kadar görev yapabilme özelliğine sahip."

RİHA1 helikopter insansız uçak Heron'larla kıyaslandığı zaman havada asılı kalma özelliğinden dolayı, görüntü alması daha net ve kaliteli olacak. Ayrıca helikopter, 3 saate kadar havada kalma özelliğine sahip.

'RİHA 1'nın bir avantajı da uçaklar gibi özel piste ihtiyaç duymaması. Bu helikopterin benzerleri 2 milyon avroya satılıyor. Motor hariç tamamen yerli olan insansız hava aracı, çok daha uygun fiyata mâl oldu. RİHA1 helikopterin  seri imalatına kısa süre içinde başlanacağı söylendi.

Yorumlar
erol akyol
inşallah daha da geliştirerek dünyada önde gelen ülkelerden oluruz...
Cevapla
Misafir
İktidar olası olumsuzluklara karşı tedbir almadan .bitkisel ilaçların basın ve yayın kurumlarında reklamına izin vererek bir hata yaptı .örneğin altın çilek reklamı sayın başbakanın ve bazı ünlü sanatçıların kollandığını ve onların isimlerini reklam aracı olarak dillendirerek .iki yıl satış yaptılar.oysaki altın çilek dünya sağlık örgütü ve Amerika'da yıllar önce yasaklanmıştı .BU GÜNDE HALEN TV VE BASINDA RADYOLARDA REKLAMLAR HIZLA DEVAM EDİYOR .YETKİLİLERSE SADECE SÖYLEMLERLE GEÇİŞTİRİYOR.
Cevapla
Misafir
Bu sitemizde Afrika mango REKLAMI VAR.YOK ARI POLENİ.YOK NORVEÇ DENİZ YOSUNU .SAĞLIĞIMIZ BU TÜRDEN AMERİKA'DA 18 YÜZYILDA KASABALARDA DOLAŞIP HALKI KANDIRAN SEYYAR ECZANELERE VE SAHTEKARLARA EMANET .YAZIKLAR OLSUN BU ÇAĞDA BU ZİHNİYETTE.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.