Güncel

Yerli İHA Akıncı'dan ilk görseller!

Yerli İHA Akıncı, ilk kez görüntülendi. Akıncı, taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı ve sentetik açıklıklı radar gibi birçok özelliği ile 2019 yılında göklerde olacak.


Bir süredir uygulamada olan ve 2019’un ilk çeyreğinde gökyüzüne çıkması beklenen Akıncı projesinden ilk görüntüler paylaşıldı.

Yeni Akıncı projeleri hakkında demeç veren Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 5 ana mühendislik disiplininde faaliyet gösterdikleri açıklamasında bulundu. Şirketin daha önce geliştirdiği TB2 ismindeki İHA’lar; TSK, JGK ve EGM bünyesinde görev yapıyorlar. Söz konusu teknolojiler sayesinde üzerinde silah bulunan İHA’ları üretebilen 6 ülkeden birisi olduğumuzu da hatırlatmakta fayda var.

Bir başka adıyla uçan balık olarak da anılan yeni Akıncı, taarruzi sistemlere sahip bir araç olarak güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkartıyor. Haluk Bayraktar konu hakkında, “Akıncı sistemi, 40 bin feet irtifaya kadar çıkabiliyor, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi bin 350 kilograma kadar ulaşıyor.

Bu özellikleriyle savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak.” açıklamarında bulundu.

Akıncı elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi pek çok üretim alanında faaliyet gösteren pek çok yerli şirketin de desteğini alacak bir proje.

Yorumlar
tunay
Allah yollarını açık etsin,başarılarını devam ettirsin,onu ve digerlerini yapnları iki dünyada aziz etsin.Daha güçlü ve daha üstünlerini bekliyoruz,pes etmesinler,yılmasınlar bu ülkenin böyle şeylere çok ihtiyacı var.Tüm dualarım onlarla.
Cevapla
son yılların en çok yatırım yapıldığı alan savaş ve yok etmek bana göre
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.