Güncel

Yerli malı etiketi artık zorunlu oldu!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi.

Yerli malı etiketi artık zorunlu oldu!

Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 54'üncü maddesinde ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde düzenlemeye gidildiğini açıkladı.

Bir süre önce ATV Haber'de etiketlere Türk bayrağı konularak yerli ürünlerin farkında olunması için atılan fikir, kamuoyu tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Kampanyanın toplumdan da destek görmesi üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, yerli ürünlerin diğer ürünlerden ayırt edilebilmesini zorunlu koşacak.

15 gün içerisinde uygulamaya konulması zorunlu koşulan yeni yönetmelikle, tüketicilerin yerli ürünleri ayırt etmesi ve yine yerli sermayeye katkı sağlayacak ürünleri satın almasının teşvik edilmesi hedefleniyor. 

Yerli malı etiketi artık zorunlu oldu!

Yerli malı etiketi artık zorunlu oldu! - Resim : 1

Resmi Gazete'de yayınlanan "Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" uyarınca, ülke sınırları içerisinde üretilen malların etiketlerinde, bakanlıkça tespit edilmiş logo, resim veya işaretlerin kullanılması zorunlu hale getirildi.

Satış ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin fiyat etiketlerinde belirtilmesi zorunluluğu getirilerek tüketicilerin bilgilendirilme hakkının korunması konusunda bir adım daha ileri gidilmesinin hedeflendiğine işaret edilen açıklamada;

''Diğer yandan, tüketicilerin yerli ürünler hakkında bilgi sahibi olması, yerli ürünlerin tüketiminin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve söz konusu ürünlerle ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilerek ekonomik istikrara katkı sağlanması amaçlanmıştır.'' sözlerine yer verildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.