Güncel

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey!

Aralık ayı içerisinde halka ilk kez gösterilecek olan yerli otomobilin, tanıtım tarihinden özelliklerine kadar araç hakkında her şey haberimizde.

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey!

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre yerli otomobil için medya sorumlusu belirlenmişti. Taşlar yavaş yavaş yerine oturdu ve biz de haberimizde sizler değerli okuyucularımız için yerli otomobil ile ilgili A'dan Z'ye herşeye yer verdik.

Yerli otomobil hakkında her şey!

2011 yılından bu yana, üzerinde çalışma yürütülen yerli otomobil projesi için dönüm noktasına gelindiğini söylememiz pek de yanlış olmaz. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) geliştirdiği yerli otomobil için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamada; yerli aracın tanıtımının 27 Aralık Cuma günü Gebze'de gerçekleşecek olduğunu belirtti. Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından yerli otomobilin örtülü fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey! - Resim : 1

Hatırlarsınız ki; yerli otomobil projesi için ilk belirgin adım, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “5 babayiğit” olarak nitelendirdiği işbirliği ile gerçekleşmişti. ''Bu 5 babayiğit kim?'' diyenler için belirtelim; Bu babayiğitler Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Turkcell Grubu. Çalışmalar başladıktan 1 yıl sonra ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de dahil olması ile proje 6 ortaklı bir proje haline geldi.

Yerli otomobil hangi özelliklere sahip olacak?

Aracın bilinen özelliklerinden bahsedecek olursak; öncelikle aracın C sınıfı SUV formatta bir araç olacağını söyleyelim. Bakan Varank da attığı bir Tweet ile birlikte yerli arabanın bir SUV olduğunu doğruladı. Diğer yandan aracın tasarımı İtalyan şirket Pininfarina tarafından hazırlayacak. Yerli araç yüzde 100 elektrikli motordan güç alacak. Otomobilde bulunan bataryanın özelliklerine baktığımızda ise; normal ev prizi ile 10 saatte, hızlı şarj cihazı ile ise yarım saatte şarj olduğunu belirtelim. Ayrıca aracın IoT özelliklerine sahip bir teknoloji ile geleceği belirtiliyor. 

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey! - Resim : 3

Bu şu demek; yerli otomobil akıllı yaşam özelliklerine sahip olacak. Yani akıllı yaşam özellikleri sayesinde araba diğer akıllı cihazlar ile iletişime geçebilecek. Daha da açık konuşmak gerekirse, ilgili yazılımsal altyapının hazırlanması halinde yerli otomobilden evinizdeki buzdolabı, lambalarınızı ve diğer ev aletlerini kontrol edebilmeniz mümkün olabilecek. Bu özellikleri sağlayacak teknolojinin altyapısını ise yurt dışı bağlantılı bir Türk startup şirket geliştirecek.

Yerli otomobilin hangi modellere sahip olacak?

Resmiyet kazanmasa da şu ana kadar yapılan açıklamalar dikkate alındığında 5 farklı yerli otomobil modelinin 2030’a kadar seri üretime geçirileceği söz konusu. Bu modeller binek kasa ve SUV versiyonlara sahip olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 27 Aralık Cuma günü Gebze'de yapılacak olan tanıtımda sunulacak olan aracın ise SUV model olduğunu biliyoruz.

Yerli otomobil nerede üretilecek?

Tüm faaliyetlerinin Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde devam ettiği otomobil fabrikası Gebze’de olacağı düşünülüyor. Bu bölge Köprü, otoyol ve limana olan yakınlığı nedeni ile, ticari açıdan oldukça avantajlı konuma sahip.

Üretimden bahsetmişken, yerli otomobilin tasarım anlamında Pininfarina’nın 450 bg'lik elektrikli K350 konseptine benzeyeceği de gelen iddia arasında. Haberimizin sonunda, ilgili otomobil modeline dair görselleri inceleyebileceğiniz paylaşım mevcut.

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey! - Resim : 4

Pininfarina kimdir?

Pininfarina; İtalyan bir otomotiv tasarımcısıdır. 1930 yılında Battista Farina tarafından kurulan tasarım şirketi, hâlen günümüzde dünyanın en kusursuz tasarımlarını üretmektedir. Bu firma; Bugatti Veyron, Lamborghini Urus, McLaren P1, Mercedes-AMG Project One, Pagani Zonda ve Porsche Mission E gibi güncel birçok hiper otomobilin tasarımlarında da rol alarak, özellikle de Ferrari ve BMW için tasarladığı lüks spor otomobiller ile adını otomobil piyasasında da duyurarak dünya çapındaki ününü artırmıştır. Şirket hâlen Giuseppe Farina'nın çocukları tarafından yönetilmektedir.

Yerli otomobil hakkında merak edilen her şey! - Resim : 5

Yerli otomobil ile ilgili yeni gelişmeler geldikçe, siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
habil
araç çıkmadan önce bu tarz içerikler çok faydalı oluyor gerçekten puegeot da görür de bu tarz içerikleri peugeot E-208 çıkmadan önce yyaınlar böyle bir şey =D
Cevapla
Nihat mandacı
Oyleyse butun devlet buyuklerinin araclari yerli olacak mercedes escalade byee diyecegiz butun makam araclari degissin
Cevapla
mertcan uçar
vaaay gizlilik hedefleyen bir haber iyice meraklandırdı beni bu haber peugeot'un 2020 de çıkaracağı araçlara bunu yapmayın lütfen peugeot hayranı olarak dayanamam çünkü :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.