Güncel

Yerli solunum cihazı ilk kez görüntülendi!

Koronavirüse karşı büyük bir mücadele veren Türkiye, kendi solunum cihazını üretmeye başladı. Cihaza ait ilk görüntüler de ortaya çıktı!

Yerli solunum cihazı ilk kez görüntülendi!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak oradan neredeyse tüm dünyaya yayılan koronavirüs felaketi, özellikle Avrupa ülkelerine zor zamanlar yaşatıyor. Yaşlı nüfusun yoğun olduğu İtalya, Almanya, İspanya gibi ülkelerde solunum cihazına olan ihtiyaç giderek fazlalaşırken, ölüm sayısı da gittikçe artıyor. Uzmanlar bu hastalıkta en büyük sorunu kronik rahatsızlıkları olanların ve yaşlı nüfusun yaşayacağını ifade ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda maalesef ülkemize de sıçrayan koronavirüs, alınan tüm tedbirlere karşın yayılma hızını arttırdı. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ifade ettiği rakamlara göre toplam vaka sayısı 5698 olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 92 oldu. Hastalığı geçiren yaşlıların ağır solunum güçlüğü çekmesi ve vefat edenlerin arasında yaşlı insanların yoğun olması üzerine harekete geçen Türkiye, ilk yerli solunum cihazını üretmeye başladı.

Yerli solunum cihazı ilk kez görüntülendi! - Resim : 1

Aselsan, Arçelik, Baykar Savunma ve Biosys mühendisleri yerli solunum cihazımızı üretmeye kararlı olarak bir araya getirildi. Yerli solunum cihazının çok yakın bir zaman dilimi içerisinde seri üretime geçeceği de kaydedildi. Böylelikle koronavirüs ile mücadele çok daha anlamlı hale gelmesi ve hayatta kalma oranının da arttırılması planlanıyor. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ise ürün ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda tüm dünya ülkeleri solunum cihazı eksikliğini gidermek için gelişmiş bir cihaz olan medikal ventilatör üretimlerinin peşine düştü. Son dönemde Türkiye’de uygulanan Ar-Ge politikaları ve destekleri sayesinde ortaya çıkan teknoloji girişimi firması Biosys’in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretildi ve ülkemizde başarıyla kullanılıyor."

Yorumlar
Mete
Maşallah biz istesek herşey yaparız,yeterki halkımız insanına güvensin...
Cevapla
Alp
Ali Koç destek verdiği için bi güven oluştu ali koç vatan evladıdır.
Cevapla
Nadir Ulusoy
Bu Ali Koç’u yüceltme gayretlerinin arkasından neler gelecek göreceğiz.
💠Gakko💠
Yerli ve milli olan herseyi desteklim Rabbim devletimize zeval vermeye
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.