Güncel

Yerli ve milli 5G çok yakında geliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu yerli ve milli 5G için ilk açıklamayı yaptı. 5G sistemimiz için çok yakında çalışmalar başlanacak.


2019'un sonunda başlayan 5G furyası 2020 yılında koronavirüs pandemisine rağmen yükselişe geçmişti. Apple'ın bile iPhone 12 ailesi ile 5G'ye destek vermesi, bu teknolojinin çok yakında yaygınlaşacağını gösteriyordu. Neden Apple'dan örnek veriyorsunuz derseniz; Apple bir teknoloji oturmadan ve istediği seviyeye gelmeden o teknolojiye asla yer vermeyen bir firma. Bu yüzden iPhone 12 örneğini veriyoruz.

Yerli ve milli 5G için ilk çalışma Mart'ta

Türkiye'ye 5G teknolojinin ne zaman geleceği büyük merak konusuydu. Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu yerli ve milli 5G için ilk açıklamayı yaptı. Karaismailoğlu; 5G için ilk fazın Mart ayında başlayacağını açıkladı. HaberTürk'ün haberine göre; Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi"ni, TÜBİTAK'ın da destekleriyle sürdürdüklerini anlattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ayrıca 5G altyapısı için 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G için özel yönetim, servis ile operasyon yazılım ürünlerinin, yerli ve milli imkanlarla geliştirildiğinin altını çizdi.  

Karaismailoğlu; "Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi, 5G sistemine yerli ve milli imkanlarla geçeceğiz ve bundan gurur duyuyoruz. Projemizin ilk fazı mart ayında tamamlanacak. Diğer fazlara ilişkin çalışmalarımız da devam ediyor. Tüm fazları tamamladığımızda alnımızın akı ile 5G'ye geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

5G

Türkiye'de 5G altyapısının tamamının yerli ve milli olması beklenemez. Ancak kritik bölgelerde özellikle iletişimin çok önemli olduğu kamu kuruluşlarında yerli ve milli 5G altyapısı kullanılacaktır. Umarız çalışmalar başarıyla sonuçlanır ve Türkiye'nin dört bir yanı yerli 5G ile donatılır.

Yorumlar
yakup
türkiyede şuda bir herçekki 5g nin tam oturması için 2023 bulur çok geç başlandı bunlara avrupa bile çok önde şuda bir gerçekki 5g kullanabilmek için türkiyenin heryerinin alt yapısı fiber olması gerekir fiber alt yapısı olan yerlerde 5g çeker ve kullanırlar olmayanlar sürünmeye devam eder lakin türkiyenin alt yapısında her yerinde fiber olmadığı için bu hep böyledir
Cevapla
Fikret
Arkadasim du cok geç kalinmis lafına takıldım. Ben Almanya Berlin’de yaşıyorum. Hangi Avrupa çok önde!! Biz burada 50 Euro aylık ödediğimiz telefon hattından 4g bulursak seviniyoruz. Şehrin göbeğinde hauptbahnhof ( merkez tren istasyonu) da internet telefon kesiliyor. Sen nerde yaşıyorsun ezber konuşmayın
Osman
Gecen 4 g cıktıgında bizde 4 bucuk g olmuştu buda 5 g yerıne 5 bucuk olurmu :))
Cevapla
ilhami
2022 de 5G belli başlı yerlerde başlar ama genele yayılması 2023 ü bulur ki o da her yerde olmaz..
Cevapla
Alphan
5G’yi geliştiren kişi Erdal Arıkan Bilkent üniversitesinde hoca, o yüzden şanslıyız, geç bile kaldı
Cevapla
Kayseri
Türkiye'de bu akp ye asla güvenmem 5 g diyorsa bilinki 4 g dir o
Cevapla
Abdullah
Yaaw he hee
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.