Mobil

Türk Telekom müşterilerine müjde! 5G tarafında dev adım!

Türkiye'nin önde gelen operatörlerinden biri olan Türk Telekom müşterilerini sevindirecek bir iş birliğine imza attı. İşte Türk Telekom'un 5G tarafında attığı dev adımın detayları.

Türk Telekom müşterilerine müjde! 5G tarafında dev adım!

Türk Telekom 5G tarafında önemli bir iş birliğine imza attığını duyurdu. Bu işbirliği sayesinde afet anlarında telefon hatlarının kesilmesi olayı da son bulacak. Bilindiği üzere ülkemizde orta çaplı bir deprem olduğunda operatör hatları kilitleniyordu.

Bunu daha önce İstanbul ve İzmir depremlerinde yaşamıştık. Türk Telekom'un yeni işbirliği bu kesilmelerin de önünü açacak bir teknolojinin gelişmesine zemin hazırlıyor.

Dilerseniz Türk Telekom'un konu ile ilgili yayınladığı basın bültenine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Eğer Türk Telekom'dan bir şikayetiniz varsa bunu bize yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız hem bizim, hem de Türk Telekom yöneticileri için önemli.

Türk Telekom müşterilerine müjde! 5G tarafında dev adım!

Türk Telekom ve yapay zekâ tabanlı güvenli ağlar konusunda lider şirket Juniper Networks, 5G teknolojilerinde çığır açacak bir iş birliğine imza attı. Türk Telekom Grubu şirketi Argela'nın ABD'deki iştiraki Netsia'nın sunduğu patentli RIC teknolojisi, münhasıran Juniper’in ürün portföyüne entegre edilerek tüm dünyada mobil ağlara verimlilik ve esneklik sağlayacak.

Türk Telekom’un dünyaya teknoloji ihracı yolunu açan iş birliği ayrıca, iki şirketin telekomünikasyon alanında dünyanın en önemli gündem maddesi olan 5G ve hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni nesil iletişim çözümleri konusunda teknoloji üretimi ve geliştirmelerini içeriyor.

Türk Telekom müşterilerine müjde! 5G tarafında dev adım! - Resim : 1

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom ve güvenli yapay zekâ tabanlı ağlar konusunda lider olan Juniper Networks, 5G’yi destekleyen teknolojiler üzerine iş birliği yaptı. Anlaşma ile Türk Telekom Grup şirketlerinden Argela’nın (yeni nesil şebeke çözümleri sağlayan) ABD’deki iştiraki Netsia’ya ait Radyo Akıllı Kontrolcü (RIC-Radio Intelligent Controller) teknolojisi, Juniper tarafından daha da geliştirilerek Juniper'in orkestrasyon portföyüne entegre edilecek.

Bu sayede hizmet sağlayıcılara uçtan uca ağ dilimlemeyi ve düzenlemeyi mümkün kılan güvenli, garantili bir hizmet deneyimi sunulması hedefleniyor. İmza töreninde konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Kapsamlı iş birliğimiz ile dünyaya teknoloji ihraç etme konusunda kararlılığımızı gösteren somut bir adım daha attık” dedi. 

Önal: “Türk mühendisliğinin başarısını dünyanın hizmetine sunuyoruz”

Önal, şunları söyledi: “Küresel 5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak en yeni RIC teknolojileri üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Netsia’nın geliştirdiği yazılımlar, geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, ölçeklenebilir, esnek, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sağlıyor.

Netsia’nın bilgi birikimi ve ürünleştirme kapasitesinin Juniper’in müşteri ağı ve coğrafi erişimi ile birleşmesiyle güçlü bir sinerji yakaladık. Juniper ve Netsia, şimdiden bu işbirliğimizi SDN özellikli genişbant erişim alanına genişletmenin yollarını aramaya başladılar bile. Türk Telekom Grubu olarak, Türk mühendisliğinin başarısı olan ürünlerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türk Telekom müşterilerine müjde! 5G tarafında dev adım! - Resim : 2

Juniper Networks CEO’su Rami Rahim, şöyle konuştu:

“Juniper olarak, 5G uygulamaları için önümüzdeki on yılda doğru hizmet deneyimini sağlamanın anahtar önemde olduğuna inanıyoruz. Birinci sınıf RIC teknolojisinin geliştirilmesi ve entegrasyonu, uçtan uca ağ dilimleme ve yapay zekâ odaklı hizmet deneyiminin gücünü birleştirerek bizleri bu vizyona bir adım daha yakınlaştırıyor. Türk Telekom ve Netsia ile olan dinamik iş birliğimizi, teknoloji geliştirmeye açık bir yaklaşım, uç hizmet noktalarında programlanabilir teknolojilerin önemi ve yerel bulut altyapısına doğru ilerlemeye dayanan ortak ilkeler üzerine kurduk. Kısacası, kurumlarımız bulutun ağ, ağın da bulut olduğu konusunda hemfikirler.”

Afet anlarında çözüm sağlıyor

Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) teknolojisini operasyonel hâle getiren kritik işleviyle RIC, dilimlenmiş mobil ağların bulut üzerinden akıllı denetimine olanak tanıyor. Artırılmış verimlilik ve esneklik sağlıyor. Bu yeni dilimleme teknolojisi, baz istasyonunu sanal olarak programlayarak istenilen baz istasyonuna istenen kapasitenin verilmesini sağlıyor. Bu sayede afet anlarında ilk yardım ve kurtarma ekiplerinin aramalarını önceliklendirmek ve sadece belli bir bölgenin kapasitesini artırarak başarısız aramaların önüne geçmek de mümkün olacak.

Küresel 5G ekosistemini güçlendirecek

İş birliği, Türk Telekom başta olmak üzere tüm operatörlerde açık ve akıllı 5G radyo altyapısının yayılımını sağlayarak Open RAN ve 5G ekosistemini güçlendirecek. Operatörlere, performans artışı, verimlilik ve ölçeklenebilirlik dâhil pek çok operasyonel ve ticari fayda sağlayacak. Türk Telekom’un, tüm yeni nesil Open RAN ve 5G dağıtımını desteklemek amacıyla 2021 sonundan itibaren Juniper’in ürün ve çözümlerini ekosistemine dağıtması hedefleniyor. RIC teknolojisinin Juniper’in ürün portföyüne entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla Netsia’nın teknik alandaki uzman kadrosu da Juniper ekibine kalıcı bir şekilde transfer edilecek.

Yorumlar
Hasan Bayramoglu
Türk Telekom öncelikle mevcut abonelerin sorunlarını çözsün. Mart 2020/Mayıs 2020 arasında İnternet hattımı arıza sebebiyle defalarca arıza kaydı birakmama rağmen kullanamadim.Ancak kullanmadığım ayların faturasını almayalım, geri iade edelim diyen olmadı. Su an kullanmadığım İnternet tede sık sık kesilmeler yaşıyorum. TURK TELEKOM denince iyi düşünün. Daha öncede buraya yazdım, zahmet edip arayıp soran olmadı 😡😡😡
Cevapla
Skks
Önce bi İnterneti düzeltin sanki uranüsten geliyor internet modemin dibinde bile 300 ping alıyom
Cevapla
Onlytiger
Ne telefon ne internet çekmiyor dağ başında da yaşamıyoruz yok 5G miş bizde yedik
Cevapla
Mehmet Berkay Balcı
İlk önce çekmeyen şebekelerini düzeltsinler 4.5 g ama bin şahit ister 4.5g demeye lafa gelince bol kese icraata gelince kağnı stratejimi diyeyim ne diyeyim değişmeleri lazım elzem
Cevapla
Ibrahim Karaahmetogullari
Ben Kicukyali/Istanbul da ikamet ediyorum.Ama kapsama alanı çok zayıf bu bir sorun.Sebekemi değiştirmeyi düşünüyorm.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.