Güncel

Yine Türkler yaptı! Sesinizle çalışan otomobil!

Türk mucitler ses komutuyla çalışan otomobil yaptı.

Yine Türkler yaptı! Sesinizle çalışan otomobil!

Ankara'da yaşayan beş mucit, Başkent Oto Sanayi Sitesi'nde kiraladıkları küçük bir atölyede bir araya gelerek yılladır üzerinde çalıştıkları devrim niteliğindeki önemli bir projeyi hayata geçirdi. Mucitler bir aracı anahtar kullanmadan ses komutuyla çalıştırıp, stop ettirebilen sistem geliştirmeyi başardılar.

Ses komutu ile araç çalıştırmayı başaran mucitler Anıl Aktaş, Murat Aygöz, Murat Tezcan, Ahmet Abay ve Ömer Yavuz, yaklaşık 6 ay sistem üzerinde çalışıp, bunu ilk olarak kendi araçlarında uyguladılar. Arkadaşları ile birlikte hayata geçirdikleri ve 'Güvenlikli Sesli Komut Sistemi' adını verdikleri sistem sayesinde bir aracı anahtara gerek kalmadan ses komutlarıyla çalıştırabildiklerini belirten Anıl Aktaş, bunu araca yerleştirilen sistem sayesinde bir çok dilde de gerçekleştirebildiklerini belirtti.

1363764075_sesle-calisan-otomobil-artik-mumkun.jpg

Aynı projede çalışan Murat Aygöz ise ürettikleri bu cihaz sayesinde elektronik ortamda bütün cihazlara hükmetme imkanı sağladığını söyledi ve "Yazılımı ve argoritması bize ait olan bu cihaz, daha üst konseptlerini geliştirmeye müsait. Cihaz, aracın elektrik aksamına monte edilerek çalışıyor. İlk aşamada aracı çalıştırıp kapatmaya yarayan sistem, 1 ay içerisinde kapıların otomatik açılıp kapatılması, ses komutuyla uzaktan çalıştırılma imkanı da sağlayacak. Özellikle kış mevsimlerinde uzaktan ses komutuyla aracı çalıştırma imkanı veren sisteme ayrıca telefonla arama yöntemiyle de çalıştırma imkanı veriyor" dedi.

Yorumlar
Misafir
yinemi :)
Cevapla
zaten belli
Tebrik ederiz sakın kaybolmayın sizde
Cevapla
realite
o bizim ülkede suanda islemez, evde otururken araba bi ilden baska ile gidecekmis yuh. arabaya istanbul bagcilardan ankara bilmem nereye git dersin, araba bagcilardan cikamaz, hareket su "bu bina nerden cikti simdi" veya "allah allah benim haritada burda da yol olmasi gerekiyordu ama cikmaz sokak" olur. bu sistemler dach yani almanya isvicre avusturyada olabilir, cükü adamlar artik yeni yerlesim yerleri kurmuyorlar, olan binalari yikip yeni yapiyorlar en fazla, o da yol degisikligine sebep olmuyor. herkesin kafasina göre ev, otopark vs. yaptigi bi ülkede kendi kendine giden araba soförsüz düsünülemez. @bilent gul Bugün 12:41 Çarşamba
Cevapla
galaxy es iki :-P
aynen ya avrupaya akittigimiz su paralara yazik benim insanim aklini biraz yorsa su teknolojiye neler olcak iste
Cevapla
mehmet
bizim insanlarin yapamayacagi is yok yeterki kaynak ve devlet olsun cok guzel birde super bir tlf yapsalar samsung iphone ve digerlerine paramiz gitmese
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.