Güncel

YÖK'ün güvenlik sisteminde zaafiyet varmış

YÖK saldırısına devletin zirvesinden cevap geldi.

YÖK'ün güvenlik sisteminde zaafiyet varmış

Hatırlarsanız siber korsan grubu RedHack, yılın ilk günlerinde ve geçtiğimiz günlerde YÖK'ün sitesine bazı gerekçeler göstererek saldırmıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada internet sitesine saldırının YÖK'ün güvenlik sisteminde zafiyet olduğunu gösterdiğini belirtti ve gerekli tedbirler alınacak" dedi.

Bakan Yıldırım, 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın açılış toplantısının ardından basın mensuplarının kamu kurumlarının internet sitelerine yönelik siber saldırılarla ilgili sorularını yanıtladı ve saldırının her zaman olacağını, sanal alemde saldırıyı takip etmenin kolay olmadığını söyledi.

1357857605_pageredhack-yok39un-60-bin-belgesini-ele-gecirdigini-acikladi284584602.jpg

Önemli olan saldırılara karşı hazırlıklı olmak diyen Yıldırım, YÖK'ün internet sitesine yapılan siber saldırının hatırlatılması üzerine ise bu saldırının web sitesi üzerinden yapılan siber saldırı olduğunu vurguladı.

Bakan Yıldırım, "Buna göre gerekli tedbirler alınacak. Sisteme, bilgilere erişme yetkisi olan kişilerin şifreleri kullanılarak yapılan bir saldırı. Bu sistemin kendi içindeki bir zaafiyeti ifade ediyor. Buna karşı da kurumun gerekli tedbirleri alması gerekiyor" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise bu konuyla ilgili olarak, YÖK'ün internet sitesine yapılan siber saldırının, tatbikatların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi ve "YÖK bu tatbikata katılmayan kurumlardan bir tanesi. 3 gün önce böyle önemli bir saldırıyla karşı karşıya kaldı" dedi.

Herkesin bu tatbikatlara katılması gerektiğini ve siber güvenlik tatbikatının güvenlik konusuyla ilgili olduğunu söyleyen Yıldırım, sonuçların belirlendikten sonra tedbirlerin alınacağını, ilgili kurumların uyarılacağını, bir daha ki tatbikata çok daha donanımlı olarak hazırlanmalarının sağlanacağını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.