Güncel

YouTube HDR desteği sunmaya hazırlanıyor

Amazon ve Netflix'in ardından bu defa YouTube, videolara HDR desteği sunmaya hazırlanıyor.

YouTube HDR desteği sunmaya hazırlanıyor

Dünyanın bir numaralı video izleme platformu YouTube, akıllı TV dünyasında yeni bir teknoloji olan HDR (yüksek dinamik aralık) desteğini sunmaya hazırlanıyor. Son olarak 360 derecelik VR video desteğini YouTube ekosistemine getiren Google, HDR desteğini YouTube kazandırması için VP9 video kodlama işlevini VP9-Profile 2 standardına yükseltmesi gerekiyor. Arama motoru devinin halihazırda kullandığı VP9 kodlayıcısı HDR desteğinden yoksun.

Google, Las Vegas’ta gerçekleşen CES etkinliğinde bu yıl içerisinde HDR özelliğini YouTube getireceğini açıkladı. LG, Samsung ve Hisense gibi teknoloji devleri de düzenledikleri basın açıklamalarında akıllı TV’lerde YouTube HDR özelliğini destekleyeceklerini bildirdiler.

1452320297_youtubehdr-1l.jpg

Fotoğrafçılık sektöründen uzun bir süredir kullanılan HDR, akıllı televizyonlar için henüz yeni bir gelişme. CES 2016 etkinliğinde tanıtılan yeni nesil TV’lerin büyük bölümünde HDR desteği söz konusuyken, bundan sonraki süreçte HDR özelliğinin akıllı televizyonlar için bir standart haline geleceğini söyleyebiliriz.

Son olarak HDR, video çekim esnasında karanlık ve aydınlık alanlardaki ışık bilgisini ayrı ayrı işleyerek daha geniş bir renk yelpazesi vaat ediyor. Bu da görüntülerin daha detaylı ve gerçekçi yansımasını sağlıyor.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.