Güncel

YouTuberlar vergi ödeyecek!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilerin tespit edilerek vergi mükellefi yapılacağını açıkladı.

Bakan açıkladı: YouTuberlara kötü haber

Hürriyet'in haberine göre; Maliye Bakanı Naci Ağbal, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilere yönelik önemli bir açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'na konuşan Bakan Ağbal, söz konusu kişiler tespit edilerek vergi mükellefi yapacaklarını aktardı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın AA'ya yaptığı açıklamada öne çıkan hususlar şöyle:  
''Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın, isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin. Her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek. Kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamlarda yürütenler ya kendiliğinden gelip mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen mükellef yapacağız. Vergi mükellefi olmanın yaşı yok. 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi kimse onun adına beyanname verecek" dedi.

TAKİPÇİ SAYILARI MİLYONLARI AŞIYOR

Sosyal medyada en çok takipçisi olan isimlerden Enes Batur'un Youtebe'da  6.974.361, Orkun Işıtmak'ın  4.675.626, Kafalar'ın (Atakan Özyurt
Fatih Yasin ve Bilal Hancı) 3.508.00, Danla Bilic'in ise 1.684.435 takipçisi var. Kerimcan Durmaz'ın ise 2.4 milyon Instagram takipçiye sahip.

Yorumlar
Sena
Destekliyorum
Cevapla
Oguzhan
Konu hakkında detaylı bir vergi hukuku yazısı var. https://www.startupnedir.com/youtuberlarin-vergisel-yukumlulukleri/ yardımcı olması dileğiyle ..
Cevapla
fikret
gec kalmissiniz. geri donuk toplu alinmali bence.,,
Cevapla
laik
bence saçma desteklemiyorum...
Cevapla
mobydic
milletin kanını emin bu devlet ona vergi buna vergi 1 ay çalış bir işte asgari ücretten fazla alıyorsan kazanç vergisi bu ne yahu.
Cevapla
hüseyim
ayn kardeşim
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.