Güncel

Yumurta kullanarak peynir ürettiler!

Bingöl Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yurt ve ekibi, yumurtadan peynir ürettiler!

Yumurtadan peynir ürettiler!

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, 2 yıllık bir çalışma sonucunda yağ yerine yumurta kullanılarak geliştirilen formülle peynir ürettiklerini söyleyerek, Besin değeri zengin olan iki gıda maddesini katarak yeni bir ürün elde etmiş olduk. Yumurtalı peynirler yakın gelecekte raflarda yerini alacak. dedi.

Bingöl Üniversitesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Alanında Pilot Üniversite seçilmişti. Eritme ve kaşarın hamuruna %7 yumurta katılarak elde edilen formülü Yumurta ile Besin Değeri Zenginleştirilmiş Peynirler adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Yurt, yaptığı açıklamada, kaşar ve eritme peynirlerde bazı sorunlar bulunduğunu, bu sorunları çözmek için çalışma başlattıklarını belirterek, 25-30 derecede yumuşayan eritme peyniri çeşitlerine %7 oranında yumurta eklenerek, yumuşama, yağsızlık hissi ve renk açılmasını önlediklerini ifade etti.

Yurt, yağın alınmasıyla peynirlerin renginin açıldığını ve daha beyaz göründüğünü vurgulayarak, Bunun önüne geçmek için yağ yerine ikame maddesi olarak yumurta kullandık. Yumurta yağsızlık hissinin önüne geçiyordu. Bir diğer husus renk maddesindeki açılmalar. Sarısı ve beyazıyla yumurtanın katılmasıyla bunun da önüne geçmiş olduk. diye konuştu.

Yumurta sarısının peynire renk verdiğini, beyazınınsa peynirin yumuşamasını önlediğini aktaran Yurt, bu çalışmada düşük maliyetli küçük boy yumurtaları kullandıklarını, böylece üretim maliyetini %5 düşürdüklerini de belirtti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.