Güncel

Yurt dışından telefon almayı düşünenlere sevindirici haber!

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıtsız kullanım süresi uzatıldı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Yurt dışından telefon almayı düşünenlere sevindirici haber!

Hali hazırda yurt dışına çıkanlardan en çok istenen şeylerden birisi de akıllı telefon. Çünkü ülkemizde akıllı telefonlar üzerinden muazzam vergiler alınıyor. Bu vergiler yüzünden yeni bir üst segment model için artık servet ödemek zorundayız.

Birkaç seneye kadar genel olarak üst segment modelleri dışardan getirip kullanmak tüketiciye çok daha uyguna mal oluyordu. Çünkü pasaport kayıt ücreti 150 TL civarlarındaydı. Ayrıca gelen telefonu pasaportuna kayıt ettiren kişinin sim kartıyla kullanabilmesi gibi katı kurallar da yoktu.

Fakat son dönemde yurt dışından ülkeye giren telefonların artması, pasaport kayıt işlemlerindeki talep patlamaları bazı ek tedbirleri de beraberinde getirdi. Bu tedbirler kapsamında pasaport kayıt işlemi yaklaşık olarak 2000 TL’ye çıkartıldı. Ayrıca yurt dışından getirilen cihazları yalnızca pasaport kaydını yapan kişinin adına çıkarılmış sim kartlarla kullanma zorunluluğu getirildi.

Cihazın kayıt yapılmadan aktif olarak kullanılabileceği süre de 120 gün olarak belirtilmişti. Fakat koronavirüs tedbirleri kapsamında bu süre uzatıldı.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sarıkaya Mayıs itibariyle 120 gün olan sürenin 30 gün uzatılacağını belirtti. Yani artık yurt dışından getirilen cihazların kayıt süresi 150 gün olacak. Dolayısıyla yurt dışından aldığınız cihazları pasaport kaydına gerek duymadan 5 ay boyunca kullanabileceksiniz. Elbette bu uygulamanın koronavirüs günlerine özel olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yorumlar
Ekin
Bir yere başvurmamız gerekli mi? Nereden başvuracağız bilgisi olan var mı?
Cevapla
tosun
ekstra 2000 lira ödemek zorunda kalmışız, süre 150 gün olsa ne yazar ki
Cevapla
Yusuf
Yurtdışından döneli bir ay oldu ve dün yasal uyarı mesajı geldi 90 gün içinde kullanıma kapatılacak diye. Yalan haberlerle insanları kandırmayın.
Cevapla
kerem
bilgi doğru 120 gün zaten ek olarak 30 gün alabiliyorsunuz son 1 yılda giriş yaptıysanız.
Vatan
Ya bir tel getirenden tel fiyatından daha fazla kayıt parası alınıyor siz itlik peşinde insanları kandırmak için her türlü yalakalığı yapma peşindesiniz bukadar satılmış olmayın gazeteci demek Namus demek gerçek haber demek ya siz korkak ve pısırık takımı ancak yalancı hırsız ve Allah'a şirk koşan bir münafık avukatı olmuşsunuz insanları kandırıyorsunuz
Cevapla
Necati türker
Yurt dışından orada ikâmeti olupta telofonuyla gelenlere telofonunu 120 günden 150 güne çıkarılmış çokbüyük bir mükâfatmış gibi birde gündeme almışlarbirde sevindiric habermiş gibi lansa ediyorlar allah aşkına neymiş ucuzkan çok pasaporta işletme patlaması olmuşmuş oradan gelen emekliler iki beya üçsenede bir telofon getirip burda ve orada kullanacak zaten üçsenede satamayacak telofonun değeri beşyüz liraya düşecek zaten kimse satmağa değil kullanmakiçin getiriyor satdesen kimse satmaz cünkü kendine lazım ticari olarak getirenlere bu vergiler doğru bunu önlemek kolay yurtdışı ikametiolanlar hariç dersin olur biter niyet üzümyemek değil bağcıyı dövmek bizler bedava istemiyoruz yurtdışı devamlı oturumu ve emekliler olarak beşyüzlira işlem yapsınlar ozaman vatandaşlarda zora düşmez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.