Güncel

Yurtdışı alışverişlerinde son durum - Temmuz 2019 (video)

Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden alınan her türlü üründen vergi alınmaya başladı. Aliexpress'ten verdiğimiz siparişlere ne kadar vergi alındığını bu videoda anlatıyoruz.

Mayıs ayında alınan bir kararla yurtdışındaki elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Bu yeni düzenleme ile beraber 1 TL'lik bir ürün alsanız da vergi ödemek gerekiyordu.

Yurtdışı alışverişlerinde son durum - Temmuz 2019 (video)

Düzenleme hayata geçti ve yurtdışı alışverişlerinde artık fiyatına alt bir sınır olmaksınız vergi ödemeye başladık. Deneyimlerimizi aktardığımız videoda sipariş ettiğimiz iki ürün özelinde ödediğimiz vergileri karşılaştırdık.

Biri 97, diğeri 47 TL olan iki ürün için sırasıyla 18.93 ve 7.5 TL ödeme yaptık. Kaba bir hesapla yüzde 20'ye tekabül eden bu rakam yapılan düzenlemedeki değerin de uygulandığını gösteriyor.

Zira yapılan yeni düzenlemede Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştı. Yapılan düzenleme Amazon, Aliexpres, GearBest ve Banggood gibi Çinli ve ABD merkezli e-ticaret sitelerinden ürün alanları etkileyecek. Özellikle 22 Euro altındaki ürünlere ek vergi gelmesi bu tarz satışların azalmasına yol açacak.

İşte yurtdışı alışverişlerinde yaşadığımız deneyimi anlattığımız video: 

Siz de bu konuda yaşadığınız bir tecrübe varsa bizlerle aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
muhammet garip
devletimize helali hoş olsun
Cevapla
Önder Yılmaz
19$ ‘lık bir ürün aldım AliExpress ‘den. Kutuya 5$ yazılmış. Gümrükte bu ürünün 5$ olamayacağına karar veren biri!! elle 25€ şeklinde bir değer yazmışlar. Ürün bana gelince 38,50 TL vergi aldılar. Bu nedir??? Çalmak değil mi!!!
Cevapla
Önemsiz
5$ icin alinsaydi vergi. Böyle tepki verip paranin geri kalanini devlete verecekmyidin? Bu nedir? Çalmak değilmi!
yasin
takipsiz kargolar kayboluyor bilginiz varsa bi şekilde yardımcı olurmusun
Cevapla
Ahmet
Ben Aliexpress'den gözlük almıştım (yaklaşık 80TL) ürün geldi ve 11 TL de vergi ödedim. Ürünü 2-3 gün kullandım ve gözlük sapı kırıldı hemen aliexpress'den Dipute açtım ve ürünün parasını geri aldım. Ürünün parasını geri aldım ancak ödediğim vergi! ne olacak onu nasıl geri alacağım? Evet burada bir sorun çıkıyor her üründen vergi alıyorsunda ürün kırık geldi bozuk geldi onlar ne olacak?? Burada iade alınan ürünlerin vergisi düşülmeli/geri ödenmeli sonuçta kullanmadığımız/kullanamadığımız ürüne vergi ödemek çok da mantıklı olmuyor. Bu konuyu lütfen gündeme getirin ki mağduriyetler artmasın yoksa yurt dışı alışveriş yalan olacak. Saygılarımla.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.