Güncel

Yurtdışı alışverişlerinde son durum - Temmuz 2019 (video)

Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden alınan her türlü üründen vergi alınmaya başladı. Aliexpress'ten verdiğimiz siparişlere ne kadar vergi alındığını bu videoda anlatıyoruz.


Mayıs ayında alınan bir kararla yurtdışındaki elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Bu yeni düzenleme ile beraber 1 TL'lik bir ürün alsanız da vergi ödemek gerekiyordu.

Yurtdışı alışverişlerinde son durum - Temmuz 2019 (video)

Düzenleme hayata geçti ve yurtdışı alışverişlerinde artık fiyatına alt bir sınır olmaksınız vergi ödemeye başladık. Deneyimlerimizi aktardığımız videoda sipariş ettiğimiz iki ürün özelinde ödediğimiz vergileri karşılaştırdık.

Biri 97, diğeri 47 TL olan iki ürün için sırasıyla 18.93 ve 7.5 TL ödeme yaptık. Kaba bir hesapla yüzde 20'ye tekabül eden bu rakam yapılan düzenlemedeki değerin de uygulandığını gösteriyor.

Zira yapılan yeni düzenlemede Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştı. Yapılan düzenleme Amazon, Aliexpres, GearBest ve Banggood gibi Çinli ve ABD merkezli e-ticaret sitelerinden ürün alanları etkileyecek. Özellikle 22 Euro altındaki ürünlere ek vergi gelmesi bu tarz satışların azalmasına yol açacak.

İşte yurtdışı alışverişlerinde yaşadığımız deneyimi anlattığımız video: 

Siz de bu konuda yaşadığınız bir tecrübe varsa bizlerle aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
kerem
alaskaya yerleşmek için arazin olmasına gerek yok,alaskaya gidebilirsen yerleşirsin kafana takma,bu arada sen çinden anahtarlık alacaksın devletin ptt memuru araca binip anahtarlığını kapına getirecek bedavaya , sen vergi verme ben vergimle aracın yakıtını memurun parasını öderim ağam.
Cevapla
Son Alaskalı
Aynı ürün burada da var evet ama pahallı, neden acaba... Çin'deki neden ucuz... Gitsin baksın devlet ben nerede hata yapıyorum... Devlet der ki hareketlerim ile ben hata yapıyorum ama siz sorumlusunuz ...Doğru sorumluyuz çünkü devleti yönetmesi için "biz" seçtik... O yüzden... Bazen... Neden Alaska da arazim yok , orada avcılık yapıp kafa dinlemiyorum diyor..
Cevapla
bülent sayın
360 kuruşluk siparişimden 12.50 tl vergi aldılar. bilgilerinize.
Cevapla
MAHMUT TAYFUR
MAAŞIMIZDAN ZATEN VERGİ ALINIYOR BİR DE SATIN ALDIKLARIMIZDAN..HATTA VERGİNİN VERGİSİ ALINIYOR..ÜRETMEYEN BİR ÜLKE SADECE KENDİ VATANDAŞININ ÜZERİNE VERGİ CEZA VS TAKTİKLERLE YÜKLEYİP SONRA DA ZATEN EKONOMİNİN HALİ İYİYMİŞ GİBİ BİR DE SURİYELİ VS İ GETİRİNCE İŞ KABAK TADI VERİYOR.KİM MİLLETİN PARASINI ISRAF EDİYORSA CEHENNEMDE YANSIN .MAKAMI MEVKİSİ NE OLURSA OLSUN..
Cevapla
Tüleyman
Tek vergi alan değil ama bütçesine trafik ceza gelirini koyan tek ülkedir
Fatih
Sanırsın bir tek vergi alan ülke Türkiye. Vergi ödemeden çinden mal getirip evini alanlar var. Bu hakmı sence.? Bir işçi yada memur her maaşında vergi ödesin, ev alamasın. Adam bilgisayarının başında ürün getirtsin ve vergi ödemeden para kazansın. Yol, köprü, baraj, savunma harcamaları, emekli dl ve yetim maaşları ve diğer ödemeler, ne ile ödeniyor zannediyorsun. Bu ülkeye vergi vermeyim diyorsan, vatandaşlıktan çıkıp afrikaya taşınacaksın o zaman.
Ümit
Daha çok makam aracı lazım paşalara ödeyin verginin vergilerini sefa sürecek paşalar...!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.