Güncel

Yüzyılın kapışması! Amazon vs Microsoft

Yakın zamana kadar dünyanın en büyük teknoloji şirketleri listesinin en başında yalnız konumlanmaya alışmış olan Microsoft, artık tahtında hiç de yalnız değil!

Yüzyılın kapışması! Amazon vs Microsoft

Windows işletim sistemi sayesinde internet çağına damgasını vuran ve teknoloji dünyasının da en prestijli markaları sıralamasında her defasında kafaya oynayan Microsoft’un yeni rakibi, daha önce hiç karşılaşmadığı kadar sert. Evet sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu isim Amazon’dan başkası değil.

Daha önce ABD Savunma Bakanlığı’nın bulut sistemleri için düzenlediği ve bunun için 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı JEDI isimli teknoloji yatırımı ihalesini Microsoft kazanmıştı. Ancak bu ihale sonucuna itiraz eden Amazon, kararın yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunmuş, bu isteğini de uzun süre dile getirmişti. Bu defa ise işler tamamen değişti.

Yüzyılın kapışması! Amazon vs Microsoft

ABD Ulusal Güvenlik Merkezi de tıpkı Savunma Bakanlığı gibi verilerini şirket içi sunuculardan bulut sistemine taşımaya karar verdi. WildandStormy adı verilen bu proje için ayrılan bütçe de tıpkı JEDI’de olduğu gibi 10 milyar dolar. Ancak bu defa roller değişti ve NSA (Ulusal Güvenlik Merkezi) ihaleyi Amazon’a verdiğini duyurdu. Tabi bu defa da Microsoft karara itiraz ederek, NSA’nın gerekli araştırmaları yapmadan acele karar verdiğini ve kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi. NSA ise yaptığı açıklamada, bu iddialara kurum içi teamüllere uygun bir şekilde en yakın zamanda yanıt verileceğini duyurdu.

Muhtemel odur ki nasıl Savunma Bakanlığı kararında bir değişiklik olmadıysa, NSA kararında da bir değişim olmayacaktır. Ancak bu iki olay bize, artık Microsoft’un tahtında tek başına ve rahatça oturamayacağını ve onu en çok zorlayacak isimlerin başında ise Amazon’un geldiğini gösterdi.

Son olarak bu iki şirketin borsa hacimlerine baktığımız zaman, burada da kıyasıya bir rekabet olduğunu görüyoruz. Öyle ki Microsoft’un piyasa hacmi 2.1 trilyon doların üzerindeyken Amazon ise son yıllardaki artışıyla bu rakamı 1.6 trilyon doların üzerine taşımayı başardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.