Güncel

Xiaomi bir ülkede daha lider konuma geldi!

Xiaomi, listelerde üst sıralara tırmanmaya devam ediyor. Dev teknoloji şirketi birinciliğe emin adımlarla ilerliyor. Detaylar bu haberimizde.

Xiaomi bir ülkede daha lider konuma geldi!

Bu yılın ikinci çeyreğinin sonuçlarına göre Çinli şirket Xiaomi, bir ülkede daha akıllı telefon pazarında lider konuma geldi. Bu açıklama ve veriler analitik şirket Canalys tarafından açıklandı.

Nisan-Haziran ayları arasında Xiaomi, lider konumda olduğu ülkede akıllı telefon satışlarını yıllık %200 artırdı. Bu sonuçla şirketin payı %21 oldu.

Yaklaşık %19 hisse ile ikinci ve üçüncü sırayı sırasıyla Oppo ve Samsung aldı. Bu şirketlerden Oppo'nun satışları yıllık bazda %2, Samsung'un ise %15 oranında azaldı.

Vivo, bu listede akıllı telefon pazarında, %15 ile dördüncü sırada yer alıyor (2020'nin ikinci çeyreğine kıyasla eksi %31) ve Realme ilk beşe %8 (eksi %28) ile giriyor.

Xiaomi'nin lider olduğu ülke Tayland. Unutulmamalıdır ki bu yılın ikinci çeyreği sonuçlarına göre; Xiaomi ayrıca dünyadaki diğer birçok pazarda da ilk sırada yer aldı. Şuanda Küresel olarak, şirket ikinci sırada yer alıyor.

Xiaomi, üç yıl içinde akıllı telefon pazarında lider olmayı umuyor

Haziran sonunda Çinli Xiaomi firması dünyanın en büyük akıllı telefon tedarikçisi oldu, ancak ikinci çeyreğin sonunda Samsung Electronics liderliğini korumayı başardı. Xiaomi yönetimi şimdilik şirketin ikinci konumda bir yer edinme göreviyle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor; ve üç yıl sonra lider konuma gelmeyi umuyor.

Bu hafta, Nikkei Asian Review tarafından açıklandığı üzere, Xiaomi CEO'su ve kurucusu Lei Jun; “Şu anki mücadelemiz küresel pazarda ikinci sırada yer almak. Üç yıl sonra birinciliği hedefliyoruz” dedi. Şirket 11 yıl önce kuruldu ve bu yıl ilk akıllı telefonun duyurusunun onuncu yıldönümü idi. Xiaomi'nin kurucusu, etkinliği kutlamak için lansmanda konuşmuştu.

Lei Jun, 2014 yılında Xiaomi'yi beş veya on yıl içinde en büyük akıllı telefon üreticisi haline getirme sözü verdiğini de hatırlattı.

Xiaomi'nin son aylardaki başarısının kısmen, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce akıllı telefon pazarının tartışmasız lideri olan Huawei Technologies'in ABD'nin yasağından dolayı kaynaklandığını kabul etmeliyiz. Bu yılın ikinci çeyreğinde Xiaomi sadece Avrupa'da değil; aynı zamanda dünyanın 20'den fazla ülkesinde ve bölgesinde lider konumda.

Haziran ayında şirketin başkanı, bu girişimi kişisel olarak yönetme sözü vererek elektrikli araç pazarının gelişimine 10 milyar dolar harcama niyetlerinin olduğunu da açıklamıştı. Son birkaç yılda şirket, kendi ekosistemini oluşturmaya yönelik yatırımını arttırmaya devam ediyor.

Xiaomi'nin yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.