Güncel

Zihin kontrollü yarış kızağı

Engelli sporcular için tasarlanmış yarış kızağı Paralympic oyun sergisinde tanıtıldı.

Zihin kontrollü yarış kızağı

Paralimpik oyun için düzenlenen bir sergide gelecekte devrim yaratacak yeni bir spor aracı olan zihin kontrollü yarış kızağı tanıtıldı.

Londra'da bu yaz Imperial College mühendislik öğrencileri tarafından engelli sporcular için tasarlanıp inşa edilen yeni bir spor aracı.

1331371612_120306061139-para-tech-sled-horizontal-gallery.jpg

Sporcunun kafasına taktığı "Brainsled" adı verilen kask ile düşünce gücüyle sağ ve sol komutu vererek kızağa verdiği elektronik sinyallerle kızağın dümenini yönlendirdiği iddia ediliyor.

1331371874_kizk.jpg

Sergide tanıtılanlar içinde "Rainbow Touch" adı verilen renkleri ayırt edemeyen sporcular için tasarlanmış birde kumaş vardı. Oyuncu takım arkadaşını bu kumaşla dikilen forma ile ayırt edebilecek.

Peki nedir Paralimpik

Paralimpik Engelliler Olimpiyatıdır. Kelime anlamı olarak "paralel olimpiyat" anlamındadır ve, paralel ve olimpik kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

İlk olarak 1948′de İngiltere'de 2.Dünya Savaşı gazilerinin katılımı ile bir spor organizasyonu düzenlenmiş ve bu organizasyon 4 yıl sonra Hollanda'lı sporcuların katılımı ile ulaslararası kimlik kazanmıştır. Engelli sporcular için ilk Olimpik stilde organizasyon 1960′ta Roma'da düzenlenmiştir ve şu anda paralimpik olarak adlandırılmaktadır.

Zihin kontrollü kızağı ve diğer ürünlerin görüntülerini izlemek için tıklayın

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.