Güncel

Zincir marketlerde beyaz eşya ve tütün satışı yasaklanacak

Zincir marketlerle ilgili yeni bir karar alınıyor. Buna göre zincir marketlerde artık beyaz eşya, tütün, elektronik eşya gibi ürünlerin satışı yasaklanabilir.

Zincir marketlerde beyaz eşya ve tütün satışı yasaklanacak

Küçük ve orta ölçekli esnafın yanında olmak için yeni bir karar alınıyor. Bu karar zincir marketleri kapsayacak. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Taslağı, acil talepleri karşılayacak şekilde birkaç maddelik torba teklif hâlinde Meclis’e sunulacak. Bu teklif ile birlikte 1.500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere zincir gıda marketlerinde tütün ürünleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Züccaciye, tekstil ürünleri gibi mallarda ise marketlerin büyüklüklerine göre yasak getirilmesi söz konusu.

Zincir marketlerde beyaz eşya ve tütün satışı yasaklanacak

zincir market

TESK Başkanı Bendevi Palandöken geçen günlerde, zincir marketlere ekmek ve sigara satılması yasağı getirilmesini istemişti. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’na göre AKP ekonomi kurmayları, “Sektör temsilcileri öncelikle bu taleplerinin karşılanmasını istiyor. Artık esnaf, zincir marketlerle baş edemiyor. Rekabet edemiyorlar. Çünkü zincir marketler gidip tarladan ürünü alıyor; aracı yok, getirip rafta satıyor. Veya mesela bir süt fabrikası ile anlaşıyor. ‘Sadece bana üreteceksin’ diyor. Fiyatı belirliyor. Üretim sadece o market zinciri yapılıyor. Üretici de bir anlamda bunlara mahkûm oluyor. Küçük esnaf ise aracılardan alıyor. Nasıl rekabet edecek? Her sektör etkileniyor, zincir market elektronik eşya satıyor, karşı dükkânda aynı ürünleri satan esnaf etkileniyor. Bunlara izin verilmeyecek” dedi.

AK Parti kurmayları “Devletin vatandaşını, özellikle korunmaya ihtiyacı olan kesimleri gözetmek gibi bir sorumluluğu var. Sınırlama ve kriter koyabilir. Bu serbest ticarete uygun olmayan bir durum olmaz. Bazı ürünlerde satış kıstası olacak. Cep telefonu, beyaz eşya ve sigara, özellikle bunlar her yerde satılamayacak. 100 metrekarelik yerde buzdolabı satıyor. Bunu yapamayacak. Ama 5 bin metrekarelik bir alan varsa belli ürün gamları olabilecek. Ama burada bakıyorsunuz, zincir marketlerin en büyüğü 400 metrekaredir. Buralarda kesinlikle ürün sınırlamaları olacak” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Sezer
Zincir marketlerdeki gibi ucuz olursa neden olmasın.. Küçük esnaf malesef aracıdan alır olan yine vatandaşa olur.. kaş yapayım derken göz çıkarmasınlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.