Güncel

Ticari yasak ZTE'ye 3.1 milyar dolar zarar ettirdi

ABDli şirketlerle çalışması 7 yıl boyunca yasaklanan ZTE'ye bu yasağın 3.1 milyar dolar zarar verdiği tahmin ediliyor.


Kuzey Kore ve İran'la ticaret yaptığı gerekçesiyle 7 yıl boyunca Amerikan şirketleriyle çalışması yasaklanan ve bu nedenle ana operasyonlarını askıya alan ZTE’de krizin faturasının 3 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Amerikalı iş ortaklarıyla artık çalışamayan ve bu nedenle maliyetleri hızla yükselene ZTE, daha derine batmamak için üretim faaliyetlerini durdurdu. Kuzey Kore ve İran'la ticaret yaptığı gerekçesiyle ABD'li şirketlerden elektronik parça yani komponent ithal etmesi yasaklanan ZTE'de işler durma noktasına gelmiş, şirket ana operasyonların askıya alındığını açıklamıştı.

ZTE, ABD ile Çinli bürokratların iş birliğiyle hakkında verilen yasaklama kararının kaldırılacağını umuyor. Hatta öyle ki, şirketin yasağın kaldırılmasından birkaç saat sonra fabrikalarında üretimi başlatacak bir plan kurduğu belirtiliyor.

Yasak kalkabilir

ABD Başkanı Donald Trump daha önce konuyla ilgili Twitter’dan“ Çin Başkanı Xi ve ben, dev Çinli telefon şirketi ZTE’nin iş dünyasına hızla geri dönmesini sağlayacak bir yol bulmak için çalışıyoruz. Çin’de çok fazla kişi işsiz kaldı. Ticaret Bakanlığı’na halletmeleri için emir verildi!” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.