Güncel

ZTE yasağı yakında kalkabilir!

ABD'nin Çin merkezli ZTE'ye koyduğu ambargo yakında kalkabilir. ABD başkanı Trump ile Çin lideri Xi Jinping'in konuşması ZTE'yi kurtaracak gibi duruyor.

ZTE yasağı yakında kalkabilir!

Kısa bir süre önce Çin merkezli ZTE'nin ABD'den büyük darbeler aldığını sizlere aktarmıştık. Komponent satışına ambargo sonucunda zora firen firma bu konuda kendisine suçlamalarda bulunanlara karşı da dik durmaya çalışmıştı.

Tüm bu olayların ardından dünyanın en büyük telekom devlerine hizmet veren ZTE, Mayıs ayının başında ABD’deki faaliyetlerine devam edemeyeceğini resmi olarak duyurmuştu. Pazar günü yaptığı açıklamada Trump, Çinli lider Xi Jinping ile ZTE’yi tekrar eski günlerine kavuşturmak için çalıştıklarını söyledi. 

Trump yaptığı açıklamasında; "Çin Başbakanı Xi ve ben, büyük bir Çinli telefon şirketi olan ZTE'nin işine geri dönmesi için birlikte çalışıyoruz. Çin'de çok fazla iş kaybedildi. Ticaret Bakanlığı'na sorunu halletme talimatı verildi.'' dedi.

ZTE’nin Ticaret Departmanı, ABD’nin teknoloji ihracatçılarıyla iş yapma konusundaki 7 yıllık yasağın askıya alınmasını istedi. Şirket, bu yasakların ZTE’nin varlığını tehdit ettiğini açıkladı. Çinli yetkililer, ABD’nin cezalarına karşı düzenleme getirmek amacıyla Trump’la görüşmek istediklerini de belirttiler.

Çin ve ABD arasındaki ticari gerilimler resmileşmeye başlamadan önce, bir başka teknoloji devi Huawei de ABD pazarından darbeyi yemişti. İlk olarak telefonlarının operatör firmaları tarafından faturaya ek satılması yasaklanan şirket, ABD pazarından bütünüyle bir ambargoya takılmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.