Güvenlik

2015 yılında hangi tehlikeler bizi bekliyor?

McAfee Labs 2015 yılı tehdit tahminlerini yayınladı.


Intel® Security bugün, içinde 2014 yılı üçüncü çeyreğine dair tehdit aktivitesi analizi ile kuruluşun bir sonraki yıl için her sene çıkardığı “2015 Tehdit Tahminleri yazısı” da bulunanMcAfeeLabsKasım 2014 Tehditler Raporunuyayınladı. McAfeeLabs, 2015 yılı tehdit panoramasının bu standartları istismar eden daha fazla saldırı,mobil cihazlarda ve Nesnelerin İnternetinde (IoT) yeni saldırı yüzeyleri ve sandboxing tespit teknolojilerinden kaçabilen teknikler dâhil giderek artan ölçüde karmaşıklaşan sanal casusluk kabiliyetleri ile şekilleneceğini tahmin ediyor.

McAfeeLabs’in2015 yılı için tehdit öngörüleri:

Siber savaş ve casusluk taktiklerinin kullanımının artması.Uzun vadeli oyuncular daha sinsi bilgi toplayıcılara dönüşeceğinden,siber casusluk saldırılarının sıklığı artmaya devam edecek; öte yandan siber saldırı kabiliyetlerini yeni kazananlar ise hassas bilgi çalmanın ve rakiplerini alt üst etmenin yollarını arayacaklardır.

Nesnelerin İnterneti saldırılarının sıklık, kârlılık ve şiddetinde artış görülecek. Güvenlik kontrolleri en baştan mimarilerine bütünleşik değilse, ölçekte IoT cihazlarını kullanma konusundaki telaş karşısında, güvenlik ve gizlilik öncelikleri geride kalacaktır. Bu telaş ile bu cihazlar tarafından toplanan, işlenen ve paylaşılan verilerin değerinin artması, 2015 yılında ilk dikkat çekici IoTparadigma saldırılarına neden olacaktır.

Gizlilik tartışmaları yoğunlaşıyor. Hükümetler veşirketler tutarsız şekilde tanımlanan “kişisel bilgi”lere adil ve yetkili erişimin ne olduğuyla ilgili mücadele etmeye devam ettikçe veri gizliliği sıcak bir gündem maddesi olmayı sürdürecek.

Fidye yazılımlar buluta geçiyor. Fidye yazılımlar yayılma, kriptolama yöntemlerini ve aradıkları hedefleri geliştirecekler. Daha fazla cihazın bu tür saldırılara uğrama olasılığı var.

Yeni mobil saldırı yüzeyleri ve kabiliyetleri. Mobilsaldırılar, yeni teknolojiler saldırı yüzeyini genişlettikçe hızla büyümeye devam edecektir.

POS saldırıları, dijital ödemelerle birlikte artıyor ve gelişiyor.  Satış Noktası (POS) saldırıları kârlı olmaya devam edecekve tüketicilerin mobil cihazlarda dijital ödeme sistemlerini benimsemesinde görülen ciddi artış siber suçluların istismar edeceği yeni saldırı yüzeyleri sağlayacaktır.

Shellshock,Unix, Linux saldırılarını patlatıyor. Windows dışı kötücül yazılım saldırıları, Shellshockaçıkları nedeniyle artacaktır.

Yazılım kusurlarının daha fazla istismar edilmesiPopüler yazılım ürünlerinde yeni kusurlar keşfedildikçe, açıkların istismar edilmesinde artış görülmesi muhtemel.

Sandboxing için yeni kaçış taktikleriSandbox’tan kaçış, bilişim güvenliğinde önemli bir mücadele alanı olacaktır.

2015 Yılı Tehdit tahminlerini içerenMcAfeeLabsThreats Report: November 2014 belgesinin tam sürümü için lütfen tıklayın: [Report URL]

Büyük görünüm için resmin üzerine tıklayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.