Güvenlik

45 milyon kişinin bilgileri aylardır bilgisayar korsanlarının elinde

Kanada merkezli VerticalScope'un internet hizmeti sunduğu binin üzerinde forum hack'lendi.


Teknoloji, otomobil ve spor alanında konuların tartışıldığı forumların kontrolünü ele geçiren hacker'In 45 milyon hesabı çaldığı belirtiliyor.

Söz konusu hack saldırısının Şubat ayında yaşandığı fakat LeakedSource'ta yer alan bilgiler ışığında yeni keşfedildiği belirtiliyor. Bu bilginin doğru olması 45 milyon kişinin bilgilerinin aylardır bilgisayar korsanlarının elinde olduğu anlamına geliyor.

Başka bir deyişle bu sitelerdeki şifrelerini diğer kredi kartı bilgilerine yer verdiği başka platformlarda da kullanan milyonlarca kişi ciddi bir tehdit ile karşı karşıya. Kullanıcı bilgilerinin henüz dark web'de yer alamaması ise şu an için iyi bir haber olarak yorumlanıyor.

Uzmanlardan öneriler

Güvenlik uzmanları internette mümkün olduğunca dikkatli olunması, kullanıcı parolarının mümkün olduğunca karmaşık olması, içinde harf, rakam ve özel işaretler barındırması, her site için farklı şifreler üretilmesi, ayrıca parolaların belirli aralıklarla değiştirilmesini öneriyor.

Söz konusu iddialar hakkında kısa bir açıklama yapan VerticalScope, sadece konunun araştırıldığı bilgisine yer verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.