Güvenlik

5 Dakikada Facebook Güvenliği

Sizin için hazırladığımız bu yazıda sadece 6 adımda nasıl Facebookunuzu güvenli hale getireceğinizi göstericez.

5 Dakikada Facebook Güvenliği

Facebook hacklenme olayları iyice yaygınlaştı. Siz de hacklenebilirsiniz! herkez hacklenebilir. Ama hacklenmemek elinizde en iyi güvenlik yazılımı insanın kendisidir. Siz de hassas noktaları bilin siz de hacklenmeyin. Bu yazımda size Facebook'unuzu nasıl hacker geçirmez yapacağınızı göstereceğim. Bu sadece 6 kısa adımda olacak. Süre olarak ta 5 dakikanızı almayacak.

Hadi başlayalım :

İlk olarak Facebook'unuza giriş yapın.

Ardından aşağıdaki resimde olduğu gibi hesap ayarlarına girin.

1369478674_1.png

Burdan sonra açılan sayfada solda Güvenlik Ayarlarına girin.

1369478707_3.jpg

Ardından ayarlarımızı yapacağımız sayfa gelecek.

1369478736_2.jpg

Burada bizi koruyacak işlemleri yapacağız.

1 Numaralı maddeyi etkin hale getirmemiz Facebook'u kullanırken HTTPS kullanarak gezinmemizi sağlar bu verilerimizin sunucu arasında şifreli olarak gidip gelmesini sağlar, yani ağımızda bir hacker olsa ve verilerimizi dinlemeye çalışsa bu seçenek sayesinde eline sadece kırılması neredeyse imkansız bir şifreli veri çıkar.

1369478965_123.jpg

2 Numaralı maddeyi etkin hale getirdiğimizde Facebook hesabımıza herhangi erişim olduğunda telefonumuza ve mail adresimize mail gönderir. Bu sayede bizden habersiz birileri veya biri hesabımıza eriştiği anda haberimiz olacak ve müdahale edebilicez. Unutmayın erken müdahale can kurtarır :) Müdahaleyi 6. Adımda göreceğiz.

1369479240_qwe.jpg3 Numaralı maddeyi etkin hale getirdiğimizde ki bu madde en önemli madde Facebook hesabınıza giriş yapabilmeniz için telefonunuza gelen şifreyi girmeniz gerekiyor aynı bankalarda olduğu gibi!. Bu sayede saldırgan bilgilerinize erişse bile telefonunuz olmadığı için hiç birşey yapamaz :).

1369479581_qweww.jpg

1369479593_sec.jpg

4 Numaralı maddeyi etkin hale getirdiğimizde Skype gibi yazılımlarda kullanmak için telefonumuza tek kullanımlık şifre gönderilir. Bu sayede kendi şifremizi her yerde kullanmamış oluruz.

1369479826_uygulu.jpg

Numaralı maddede daha önce kaydettiğimiz ve 3. maddedeki giriş onayının istenmeyeceği bilgisayarları görebiliriz. Örneğin iş yerimizde Facebook'umuza giriyoruz ve bilgisayarı kaydediyoruz. Artık orda bizden şifre istemeyecek fakat işten ayrıldığımızda tanınan cihazı kaldırmak istediğimizde bu seçenek üzerinden yapabiliyoruz.

1369480066_tenr.jpg

6 Numaralı ve son madde 3. maddede belirttiğim gibi eğer hesabınıza bilginiz dışında erişim olduysa veya hesabınızı bir yerde açık unuttuysanız bu menü sayesinde kapatabilirsiniz.

1369480220_untitled-1.jpg


Eğer tüm adımları uyguladıysanız,

Tebrikler ! artık hacker-geçirmez bir Facebook hesabınız oldu!.

Yorumlar
Misafir
teşekkür ederim çok yararlı konu hakkında bilgisi olmayanlar için
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.