Güvenlik

5 Dakikada Gmail güvenliği!

Eğer Gmail kullanıyorsanız bu güvenlik önlemlerini almalısınız!

5 Dakikada Gmail güvenliği!

Günümüzde maillere yapılan saldırılar arttı. Etkilenen kullanıcıların çoğu bilinçsiz kullanıcılar. Bu saldırılardan etkilenmemek için Google hesabınızı nasıl hacker geçirmez yapacağınızı bu yazımızda göstereceğiz.

İlk olarak Google hesabınıza giriş yapın, ardından resimde olduğu gibi ayarlara gidin.

1369642451_adim1.jpg
Karşınıza gelcek olan ekrandan güvenlik seçeneklerine girin.

1369642484_adim2.jpg
Gelecek sayfadan ilk olarak şifre ayarlarımızı yapacağız.

1369642566_adim3.jpg
'Kurtarma seçeneklerini güncelleyin'  seçeneğine tıklayın.
1369642744_ww.jpg
Bu sayfada hesabımıza erişimi kaybettiğimizde bize yardımcı olacak seçenekler var. Bunlar;

Cep telefonu, bu özellik çok ama çok önemli herhangi bir şekilde Google hesabımıza erişimi kaybettiğimizde eklediğimiz cep telefonu sayesinde geri almamız gayet kolay. Cep telefonu ekle seçeneğine tıklayın ve telefonunuzu ekleyin.

Yedek e-posta adresi, bu özellikle de hesabımıza birden çok farklı e-posta hesabı ekleyebilir ve herhangi bir durumda hesabımızı geri almak için kullanabiliriz. E-posta hesabınızı ekleyin.

Güvenlik sorusunun ise her yerde olduğu gibi sadece sizin bilebileceğiniz bir şey olması gerekir doğum tarihi, anne adı, baba adı vb. gibi şeyler değil. bu yüzden geçerli bir güvenlik sorusu bulup ekleyin.


Diğer kısım ise 2 adımlı doğrulama bu en önemli kısım o yüzden dikkatli okuyun!.

Üstteki maddeler işe yaramadı, saldırgan mailinizin şifresini ele geçirdi. Ne olacak? tabi ki 2 adımlı doğrulama ile güvendesiniz. Nasıl mı? gelin beraber bakalım.

Öncelikle güvenlik sayfasından 2 Adımlı doğrulama ayarlarına girin.

1369643245_adim4.jpg

Ardından aşağıdaki resimde olduğu gibi bir adet telefon numarası ekleyin ( erişim şifresi bu telefona gelecek o yüzden sürekli kullandığınız telefon numarasını verin). 
1369643368_adim5.jpg
İsterseni yedek telefon da ekleyebilirsiniz. Ardından şebekeniz çekmese bile çeşitli telefonlarda kullanabileceğiniz mobil uygulamalardan edinebilirsiniz. Bu kodlar sayesinde wireless olan herhangi bir yerden telefonunuzda şebeke olmasa bile kodları alabilirsiniz. Yazdırılabilir yedek kodlar ise telefonunuz yanınızda olmadığında hesabınıza giriş yapmak için kullanılır. 
1369643536_phone-ver.jpg
Bu ayarı aktif ettikten sonra hesabınıza şifreyle giriş yaptıktan sonra bir de telefonunuza gelen kodu girmeniz istenecek bu sayede telefonunuza ya da yedek kodlarınıza ulaşamayan kişiler hesabınıza giremeyecek.

Son olarak da hesabınızda yapılan değişiklikler ve şüpheli girişler için kullanabileceğiniz bildirim özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde birisi şifrenizi değiştirdiğinde veya hesabınıza giriş yapmaya çalıştığı zaman sizi uyararak hacklenmenizi önler.
1369643699_son.jpg

Tebrikler! artık hesabınızı güvene aldınız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.