Güvenlik

5 milyon vurgun yapan hacker çetesi çökertildi

İzmir'in Seferihisar ilçesinde yaşayan bir vatandaşın, internet üzerinden yaptığı alışverişten sonra hesabından 2 bin lira aktarılmasıyla, hacker çetesinin çökertildiği operasyon, başladı.


2 yıl boyunca internet üzerinden yazışarak iletişim kuran ve birbirleriyle hiç yüz yüze gelmeyen 7 kişilik grup çetesi, kurdukları internet sitelerine virüs bulaştırarak vatandaşlara ait kredi kartı bilgilerini kopyaladılar.

Zanlıların ayrıca 1 yıl önce Roj TV'nin yayınına girerek, 15 dakika boyunca Atatürk fotoğrafı ile İstiklal Marşı'nın okunmasını sağladığı belirlendi.

1333024248_pkk-nin-hacker-grubu-cokertildi-32145561338o.jpg

İzmir'in Seferihisar ilçesinde yaşayan E.B. adlı vatandaşın, internet üzerinden yaptığı alışverişten sonra hesabından 2 bin lira aktarılmasıyla, hacker çetesinin çökertildiği operasyon, başladı. E.B. dolandırıldığını anlayınca durumu hemen İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bildirerek şikayetçi oldu. İhbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, V.A. elebaşılığındaki şebekeye yönelik düzenlediği operasyonda 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlıların tamamı tutuklandı. Zanlıların bilgisayarlarını inceleyen jandarma ekipleri, V.A. ile işbirliği içerisinde bulunan hacker şebekesine ulaştı.

Zanlıların bilgisayarlarını inceleyen ekipler, 2 yıl içerisinde 3 bin 800 kişinin kredi kartı bilgilerinin kopyalandığını ve 5 milyon liralık vurgun yapıldığını belirledi.

Uzmanlar, vatandaşların bu tip dolandırıcılıklara karşı kredi kartı hesap ekstresini düzenli olarak kontrol etmesini tavsiye ediyor.

Uzmanların diğer tavsiyeleri ise şöyle:

"Kendinize ait harcamanız yoksa bankaya başvurun. İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerde bireysel bilgilerin (anne kızlık soyadı vb.) bilgilerin açık olarak verilmemesi gerekir. Hiçbir banka, bu bilgileri istemez. Geçmişi olmayan ve güvenliğinden şüphe ettiğiniz sitelere girmeyin. Bir bankanın internet sitesine girince, araç çubuğuna adresini kendiniz yazın. Arama motoru üzerinden arama yaptırarak çıkan adrese kesinlikle girmeyin."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.