Güvenlik

50 binden fazla bilgisayara sızmış!

Amerikan istihbarat servisi NSA, 50 binden fazla bilgisayara kötü amaçlı casus yazılım bulaştırmış.


Amerikan istihbarat servisi NSA’nın, hassas bilgileri çalmak üzere tasarlanmış kötü casus yazılımları dünya çapında 50.000 'den fazla bilgisayara bulaştırdığı iddia ediliyor. Eski NSA çalışan Edward Snowden tarafından dünyaya sızdırılan belgeler, bu iddiayı kanıtlıyor.

2012 yılından bu yana dünya çapında bilgi toplayan NSA’nın, buna ek olarak, 50.000 'den fazla bilgisayarda, casus yazılım 'Computer Network Exploitation' (CNE) in kullandığı söyleniyor. Kötü amaçlı yazılım CNE, yüklenen bilgisayar sistemlerinin özel bilgilerini sızdırıyor.

1385290157_nsa1024.jpg

Bu kötü yazılımın bir örneği Belçika telekom sağlayıcısı Belgacom’da Eylül 2013 de keşfedildi. Birkaç yıl boyunca İngiliz istihbarat servisi GCHQ, Belgacom müşterilerinin telefon ve veri trafiğine bağlantı kurabilmek için kötü amaçlı yazılımını yükledi. GCHQ, Belgacom ağ şebekesine bu kötü yazılımı sahte bir LInkedin sayfası üzerinden bulaştırdı.

NSA bilgisayarından saldırılar TAO (Kesimli Erişim Operasyon) adı verilen özel bir birim tarafından yapılmaktadır. Kamu kaynakları bu bölümde binden fazla hackerın istihdam ettiğini göstermektedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.