Güvenlik

Android cihazlarda kritik güvenlik açığı

Android işletim sistemini kullanan cihazlarda ortaya çıkan Strandhogg isimli açık sayesinde cep telefonlarındaki birçok bilgiye uzaktan erişilebiliyor.

Android cihazlarda kritik güvenlik açığı

Akıllı cihazlarla ilgili yaşanan en büyük sorunlardan biri güvenlik açıkları. Bu açıklar zaman zaman cihazlardaki bilgilere uzaktan erişimi de mümkün hale getiriyor. Ortaya çıkan ve Strandhogg adı verilen yeni bir açık ise bazı uygulamalar üzerinden Android cihazların kontrol edilmesini sağlıyor.

Güvenlik uzmanlarının ortaya çıkardığı açığa göre Google Play Store'de bulunan bazı uygulamalara eklenen zararlı kodlar, bu uygulamaların yüklendiği Android cihazların uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor. Bu açık o kadar güçlü ki kötü niyetli saldırganlar örneğin Facebook uygulamasına tıkladığınızda kendi zararlı yazılımlarını çalıştırarak Facebook şifrenizi görebiliyor.

Android cihazlarda kritik güvenlik açığı

Açığa bulan güvenlik araştırmacıları bir de video yayınladı. Bu videoda Android güncellemeleri yapılmış bir akıllı telefonda root yapılmadan nasıl ele geçirilebilidğini gösteriyor. Strandhogg açığı sayesinde SMS okuma, GPS verisi alma, parolaları öğrenme ve bankacılık şifrelerini ele geçirme gibi birçok işlem yapılabiliyor.

Araştırmacılara göre bu açığı kullanan otuzun üzerinde uygulama bulunuyor. Google her ne kadar uygulamaları denetlediğini belirtse de görünen o ki bu konuda başarısız olduğu zamanlar da var. Açık ile ilgili detaylı bilgi https://promon.co/security-news/strandhogg/ adresinde görülebilir. 

Yorumlar
sezai
Android pişmanlıktir ne yazıkki
Cevapla
sezai
ayni sorun Huawei y5 2019 guncellenmiş cihazda mevcut telefon uykudaykeyken wifi0 ra baglaniyor sim takaymiyorum
Cevapla
misafir
apple satislari dustukce bu haberler yukseliyo =) ama dusmeye devam edeceksin elmacik cirpinma
Cevapla
Cem
Android cihazların %98'i falan aylık güvenlik güncellemesi alamadığından, milyarlarca telefon sonsuza kadar bu açığa sahip olmaya devam edecek, her zamanki gibi. Android kullanan bunları da göze alarak kullanıyor zaten diyeceğim de, milletin haberi de yok tabi :)
Cevapla
sezai
Güncell cihaz dahada kotu oldu şuan Huawei y5 kullaniyorum çöpkluk oldu sim takamiyorum kapaliiken wifiye bağlaniyor
yakup
genel olarak bu güvenlik açıkları bulunca önlem alınıyor sağlam kontrol yapılmıyor devam edin böyle
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.