Yazılım

Chrome yeni güvenlik açığı ile korkutuyor!

Dünyanın en popüler web tarayıcısı Google Chrome, yeni ortaya çıkan kritik güvenlik açığı ile gündemde. İşte detaylar;

Chrome yeni güvenlik açığı ile korkutuyor!

Windows, macOS ve Linux'ün de içinde bulunduğu bir çok işletim sistemi tarafından kullanılan Google Chrome, ''0-Day'' hatası ile kullanıcılarını savunmasız bırakıyor.

Chrome yeni güvenlik açığı ile korkutuyor!

Dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Google Chrome, ortaya çıkan yeni güvenlik açığı ile kullanıcılarını korkutarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Chrome 78.0.3904.87 güncellemesinin yayılmasıyla birlikte birtakım sorunlar ortaya çıktı. 0-Day isimli hata ile cihazlar, bilgisayar korsanları için açık hedef haline geliyor. Açıklardan birinin Chrome’un ses bileşenleri kısmında, diğerinin ise Chrome tarafından kullanılan PDFium kütüphanesinde olduğu keşfedildi.

Bu hatayı ilk tespit eden isimler, Kaspersky güvenlik takımından olan Anton Ivanov ve Alexey Kulaev oldu. Araştırmacılar "Hatanın ayrıntılarına ulaşılana kadar yapılan küçük güncellemelerle bu açığın önüne geçmek mümkün. Ayrıca üçüncü parti kütüphanelerde açığın kullanılabileceği bir şey varsa, bunun da önüne geçebiliriz." açıklamasında bulundu.

Chrome yeni güvenlik açığı ile korkutuyor! - Resim : 1

Kaspersky araşırmacıları, açığı tespit ettikten sonra Google’a bildiride bulundu. Açığın uzun bir süredir kullanılmakta olduğu da ifade edildi. Google, aldığı raporun ardından iki kritik açığı kapatmak için yeni bir güncelleme sundu. Kullanıcıların bu açıktan kurtulmaları için bir an önce tarayıcılarını son versiyona güncellemeleri gerekiyor.

Güncellemeniz henüz gerçekleşmediyse, burayı tıklayarak mevcut güncellemenize kavuşabilirsiniz.

Yorumlar
Kullanici
Firefox cok iyi bir uygulama onunla google da hic sorun yasamadim
Cevapla
yakup
çok önceden chrome kullanıyordum ve sıkıntılar yaşamıştım firefoxu denedim başta iyidi sonradan kendi kendine görüntü siyah olmuştu kaldırdım yeniden kurdum sorunum yine aynı idi görüntü siyah sşuan OPERA kullanıyorum gazet güzel hızlı kullanım arayüzü sade ve kolay fazla ram yemiyor kesinlikle tavsiye ederim
Cevapla
chrome sevmeyen...
firefox tan şaşmayın hem hızlı hem güvenli inceleyin hak vereceksiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.