Güvenlik

Android marketleri kullananlar dikkat!

Artan şikayetleri dikkate alan Google ,Android Markette bulunan sahte uygulamaları çıkarmaya başladı.


Google, kullanıcılarına sunduğu bazı Android uygulamalarının dolandırıcılık amacı taşıdıklarına yönelik şikayetler üzerine harekete geçti. Söz konusu uygulamalara erişimi engelledi. Bahsi geçen  "sahtekar uygulamalar" arasında Angry Birds, Tetris, Need For Speed ve Sim City gibi oyunların sahte uygulamaları bulunuyor.

1324066477_ortaandro.jpg

Uzmanlar tarafından "RuFraud" olarak isimlendirilen dolandırıcılık yöntemi, kullanıcıların bir uygulama veya oyunu telefonlarına indirdiklerini zannediyorlar fakat asıl olan telefonları nın yaklaşık beş dolara mal olan bir mesaj yollamasına sebep oluyor. Android Market'te sunulan uygulamalar satışa sunulmadan  önce herhangi bir denetimden geçmiyorlar.

Microsoft ve Apple gibi Google'ın rakipleri ise kullanıcılarına sunduklarını uygulamaların güvenliği konusunda daha hassas bir kontrol sistemine mevcut. Kasperksy internet güvenliği şirketi sorumluların dan David Emm, Android'in pazar payının artmasıyla bu tip sıkıntıların daha sık yaşanabileceğine vurgu yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.