Güvenlik

Android Markette güvenlik denetimi başlıyor

Artık Anroid Marketin güvenliği Android Bouncer'dan sorulcak. Ayrıntılar haberimizde


Android kullanıcılarının ilgi gösterdiği  geniş uygulama kütüphanesi  Andorid Market'in güvenliğinden artık "Android Bouncer" sorumlu. Kütüphaneyi sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlar yönünden denetleyecek şekilde tasarlanan yeni özellik kütüphanedeki mevcut uygulamaları ve yeni eklenenleri otomatik olarak kötü amaçlı yazılım enfeksiyonu yönünden tarayacak.

Markete yeni bir uygulama upload edildiğinde yani yeni bir uygulama eklendiğinde Google kendi bulut altyapısı üzerinde Android Bouncer uygulamasını çalıştırarak yüklenen aplikasyonu malware türevi  kötü amaçlı yazılımlar yönünden kontrol ederek eşzamanlı etkin koruma sağlayacak. Kötü amaçlı yazılımları yaymak için en uygun platformlardan biri olarak nitelenen  Android Market kapsamında oluşabilecek yüksek olasılıklı güvenlik riskleri, bu sayede kullanıcılara açılamadan etkisiz hale getirilip Android Market'in kalitesinin yüksek tutulması amaçlanıyor.

 

 

Android Market'in güvenlik düzeyini yükseltmesinin yanı sıra  serbest geliştiricilerin yazdıkları yeni uygulamaları market arşivine eklemek için geçmek zorunda kaldıkları uzun ve meşakkatli onay sürecini sadece yükleme anındaki bir taramaya dönüştürmesi de Android Bouncer'ı sempatik kılıyor. Böylece uzun onay sürecini hesaba katarak daha az uygulama yazan  geliştiriciler kolları sıvayıp onay için harcadıkları süreyi üretmek ve geliştirmek amacıyla kullanma ayrıcalığına kavuşurken  kullanıcılar ise  uygulama yönünden zengin ve güvenli uygulamara kavuşmuş olucaklar.

Android Bouncer'ın özellikleri çok gelişmiş, bireysel uygulamaların taranarak ayıklanması yanında geliştirici hesaplarını da sürekli kontrol edecek olan Android Bouncer'a,  bir kez bile olsa da kötü amaçlı yazılım kodu içeren herhangi bir paylaşımda bulunan geliştiriciyi yeni uygulamalar paylaşmaktan men edecek şekilde donatılmış. Yani bundan sonra Android Market daha güvenli olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.