Güvenlik

Android'de APKPure kullanan yandı!

Google Play Store'un alternatifi olan APKPure mağazasının virüslü olduğu ortaya çıktı. Kaspersky, APKPure'un virüs ile dolduğunu açıkladı.

Android'de APKPure kullanan yandı!

Android'in resmi uygulama mağazası Google Play Store'a yıllar içerisinde birçok bağımsız market rakip olmuştu. Bu mağazalar ardında en popüler olan APKPure ve açık kaynak odaklı F-Droid'i biliyorsunuzdur Peki, bu iki alternatif mağaza güvenli mi?

Güvenlik firması Kaspersky, uygulamaları ücretsiz sunan APKPure'un virüslü olduğunu bildirdi. Bu uygulama mağazasının geliştiricileri, platformlarındaki tüm uygulamaların tarandığını ve güvenli olduğunu kanıtlasa da, Kaspersky işin özünün öyle olmadığını belirtiyor.

Aslında, uygulamanın geliştiricileri, doğrulanmamış bir kaynaktan bir reklam SDK'sı kullanıyor. Ancak bu SDK kötü amaçlıydı. APKPure sürüm 3.17.18 ile Truva atı uygulamaya bu SDK ile eklendi.

Truva atı virüsünden dolayı uygulama başlatıldığında, gerekli zararlı yazılımları paketinden çıkarıyor ve arka planda çalıştırıyor. Daha en tehlikeli bölüme gelmedik.

APKPure

Bu virüs görünüşe göre; kilit ekranında reklamlar gösterebiliyor, tarayıcı sekmelerini açabiliyor, cihaz hakkında bilgi toplayabiliyor ve diğer kötü amaçlı yazılımları indirebiliyor.

Eğer Android telefonunuzda APKPure 3.17.18 sürümünü kullanıyorsanız muhtemelen tehlike altındasınız. Bu yüzden 3.17.19 sürümünü yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Kaspersky ve benzerleri, üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklememenizi tavsiye ediyor. Ancak asıl sorun, Play Store'un yalnızca Google Mobile Services (GMS) kullanan cihazlarda desteklenmesidir. Google açık kaynaklı olan Android'i korumak için 3. parti uygulamaları da taramalı ve telefonların güvenliğini sağlamalı.

Android 12 sürümü ile güvenlik konusunda atılımlar yapması beklenen Google'ın Play Store harici indirilen APK. dosyaları için aksiyon alacağı söyleniyor. 

Yorumlar
Yusuf
İndiriyom dosya açılmıyor diyor ne saçmalık
Cevapla
Adım ne amk
Q
Cevapla
ismini vermek istemeyen kullanıcı
kullanabilirsiniz ama apk pure sizden kendi şahsi sitesi için izin isterse vermesseniz hiç bişey olmaz ben senelerdir kullanıyorum
Cevapla
Lloyd
Aynı durum bende gerçekleşti, ben de neden olduğunu arıyordum. Uzun süredir APKPure kullanmama karşın son zamanlarda durup dururken varsayılan tarayıcım aracılığıyla ana ekranda reklamlar çıkmaya başladı. Ben de cihazıma bir çeşit Adware yüklendiğini düşündüm ve Malwarebytes, McAffee gibi antivirüsler yükledim ama fayda etmedi. En sonunda cihazın dosyalarını kontrol ettim ve oyun dosyaları arasında "Ancient Weapon" gibisinden bir klasör gördüm. Ve klasörü açınca "ad.injection" gibi şüphe uyandırıcı dosya isimleriyle karşılaştım. Ardından klasörü sildim ve sorun çözüldü. Belki bu yöntem birilerine yardımcı olabilir diye yazdım. Bu arada reklam engelleyici olarak Blokada 5 kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Cevapla
İsmimi napcan
Valla ben bayadır kullanıyorum birşey olduğu yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.