Güvenlik

Clubhouse kullanıcıları yandı! Veriler sızmış olabilir!

Siber saldırılara her geçen gün yenisi ekleniyor. Facebook ve LinkedIn'den sonra şimdi de Clubhouse kullanıcı verilerinin sızdığı iddia edildi.

Clubhouse kullanıcıları yandı! Veriler sızmış olabilir!

Sosyal medya mecraları şu sıralar siber saldırı ile gündeme geliyor. Facebook ve LinkedIn'den sonra şimdi de son günlerin popüler uygulaması Clubhouse saldırıya uğradı. Sadece iOS platformunda yer alan bu uygulama saldırı sonrası kullanıcı verilerinin sızmasına neden oldu. İddialara göre; 1.3 milyon Clubhouse kullanıcısının verisi sızmış durumda. Peki, bu hack saldırısı nasıl yapıldı?

Facebook'taki sahte reklamlar, kurbanların var olmayan Clubhouse for PC uygulamasına katılmalarını sağlamaya çalıştı. Bu sahte yazılıma kaydolmak, kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılım gönderilmesine neden oldu.

Bu saldırı sonrasında 1.3 milyon kullanıcının verisinin ele geçirildiği iddia ediliyor.  Sızan veriler arasında kullanıcıların; ismi, fotoğraf URL'si, kullanıcı adı, eğer bağlandıysa Twitter ve Instagram kullanıcı adları, takipçi sayısı, kullanıcının takip ettiği kişi sayısı, hesap oluşturma tarihi ve davet eden kişinin kullandığı kullanıcı profili adı yer alıyor.

Clubhouse kullanıcıları yandı! Veriler sızmış olabilir! - Resim : 1

Clubhouse, bir veri ihlali yaşamadığını ve sızdırıldığı iddia edilen bazı bilgilerin şirketin API'si aracılığıyla ücretsiz olarak sunulduğunu söyleyerek yanıt verdi. Yani firmaya göre bu veriler zaten ücretsiz olarak sunuluyormuş. 

Saldırı ve veri sızıntısı olayını rededen Clubhouse, kullanıcılarının güvenliğine önem verdiğini de belirtiyor. Siz yine de şifrenizi değiştirerek kendi önleminizi alabilirsiniz.

Güvenlik firması Cybernews, şüpheli phishing mesajlarına, e-postalara ve bağlantı isteklerine yanıt verme konusunda kullanıcıların dikkatli olmasını öneriyor. Güçlü parolalar oluşturmak ve bir parola yöneticisi kullanmak da güvenliğinizi artırıyor. Ayrıca platformda varsa 2FA yani iki aşamalı doğrulama sistemini açmalısınız.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Facebook instagram WhatsApp hepsinin açıkları yüzünden kullanıcılar zarar görüyor. Ve hiç bir kullanıcı bu durumdan rahatsız olmuyor. Tüm kullanıcılar bir araya gelsede verilerini koruyamadınız tazminat davası açsak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.