Güvenlik

Android'in fabrika ayarlarına dönme özelliği kusurlu!

Yapılan araştırmalar fabrika ayarlarına döndürülmüş bir telefonda verilerin geri getirilebildiğini gösteriyor.

Android'in fabrika ayarlarına dönme özelliği kusurlu!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu satmak istediniz. Satış öncesi gerçekleştirdiğiniz “Fabrika Ayarlarına dönme (telefonu sıfırlama) işlemiyle telefondaki tüm verileri sildiğinizi sandınız. Oysa durum pek öyle değil. Android'de keşfedilen yen bir açık verilerin silinmediğini ortaya koyuyor. İşin uzmanı bir kişi fabrika ayarlarına dönderilmiş bir telefonda size ait önceki tüm içerikleri birkaç işlemle geri getirebilir.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma Android işletim sisteminde "fabrika ayarlarına dönme özelliğinin" kusurlu olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada Android 2.3.x ve Android 4.3 sürümlerine sahip beş üreticiye ait 21 akıllı telefon test edildi. İncelemede söz konusu telefonlar fabrika ayarlarına çevrilmiş olmalarına rağmen, önceki kullanıcılara ait içerikler ile SMS, e-posta, Facebook ve WhatsApp sohbetleri gibi birçok iletişim bilgisi elde edildi.

Araştırmalar fabrika ayarlarına döndürülmüş bir Android telefonda şifreyle koruma altına alınmış içeriklere ulaşıldığını ortaya koyuyor. Ayrıca araştırmada incelenen telefonların büyük bölümünde (%80’ninde) kullanıcıların Google hesap verilerine ulaşıldı.

Android 2.3.x ve Android 4.3 sürümlerinde çalışan yaklaşık 500 milyon Android telefonun risk altında olduğu tahmin ediliyor. Birçok kullanıcının canını sıkan açıkla ilgili Google cephesinden gelecek açıklamayı merakla bekliyoruz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.